Eklemeli imalat yöntemi ile üretilen 17-4 PH paslanmaz çeliğinin mikroyapısı ve işlenebilirliği üzerinde temperleme işleminin etkisi
Effect of tempering process on microstructure and machinability of 17-4 PH stainless steel produced by additive manufacturing method
- Tez No: 882757
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DEMİR, DOÇ. DR. MAHİR AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, seçici lazer ergitme (SLM) yöntemi ile üretilen 17-4 PH çeliği numunelerin üzerinde temperleme ısıl işleminin etkilerini araştırmaya odaklanmaktadır. Ticari olarak üretilen 17-4 PH çeliği mastar malzeme olarak temin edilmiştir ve seçici lazer ergitme (SLM) yöntemi ile üretilen 17-4 PH çeliği ve temperleme işlemi uygulanan numunelerin işlenebilirlik performansları karşılaştırılmıştır. Seçici lazer ergitme (SLM) yöntemi ile üretilen 17-4 PH çeliği numunelere temperleme ısıl işlemi 580 ℃'de 1, 2 ve 3 saat sürelerde uygulanmıştır. İşlenebilirlik deneyleri CNC dik işleme tezgahında kuru ve MQL destekli kesme şartlarında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, mastar malzemenin sertliğine göre SLM yöntemi ile üretilen ve temperleme işlemi uygulanan numunelerin sertliğinin daha düşük olduğunu göstermektedir. İşlemsiz SLM numunenin sertliğine göre 580 °C'de 3 saat bekletme süresi boyunca temperlenen numunenin sertliğinin yaklaşık olarak %7,9 artmıştır. MQL işleme koşulunun yüzey pürüzlülük değeri üzerinde etkili bir rol oynadığı ve MQL destekli işleme koşulu altında elde edilen yüzey pürüzlülük değerlerinin kuru işleme koşuluna göre yaklaşık %86,45 daha az olduğu tespit edilmiştir. Bütün numunelerin MQL işleme koşulunda işlenmesinde elde edilen kesme sıcaklığı ve titreşim değerlerinin, kuru işleme koşulunda elde edilenlere göre sırasıyla %42 ve %32,13 daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, focused on investigating the effects of tempering heat treatment on 17-4 PH steel specimens produced by selective laser melting (SLM). Commercially produced 17-4 PH steel was provided as a master material, and the machinability performances of 17-4 PH steel produced by selective laser melting (SLM) method and tempered samples were compared. Tempering heat treatment was applied to 17-4 PH steel samples produced by selective laser melting (SLM) method at 580 ℃ for 1, 2 and 3 hours. Machinability tests were carried out on CNC vertical machining machine under dry and MQL assisted cutting conditions. The outcomes of this study show that the hardness of the samples produced by the SLM method and tempered is lower compared to the hardness of the master material. The hardness of the sample tempered at 580 °C for 3 hours increased by approximately 7.9% compared to the hardness of the untreated SLM sample. the MQL machining condition plays an effective role on the surface roughness value and the surface roughness values obtained under the MQL assisted machining condition are approximately 86.45% less than the dry machining condition. It was observed that the cutting temperature and vibration values obtained when processing all samples under MQL processing condition were 42% and 32.13% better, respectively, than those obtained under dry processing condition.