Stanislavski sistemine dayanan oyunculukta karakterin fizikselleştirilmesi için ek bir çalışma tekniği olarak Laban eforlarının uygulanması
Application of Laban efforts as an additional study method for characterization of physicalization problem in the Stanislavski system
- Tez No: 669062
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN SARIKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, Stanislavski sistemi ile hazırlanılan karakterdeki olası karakterin fizikselleşememe problemine bir çözüm önerisi sunması açısından, Laban eforlarına başvurup bu sorunların giderilip giderilmediğine odaklanmıştır. Öncelikle Stanislavski'nin hayatı, kuramsal geçmişi ve“sistem”adını verdiği oyunculuk yöntemi anlatılmıştır. Oyuncunun, karaktere sistem ile hazırlandığında yaşayabileceği olası bir problem olan, karakterin oyuncuda fizikselleşememesi problemine değinilmiş ve bu tezin araştırmaya ihtiyaç duyan problem tanımı yapılmıştır. Laban eforlarının bu noktada, oyuncuya katkısının olup olmayacağı sorusu sorulmuştur. Rudolf Laban'ın hayatı, mesleki geçmişi, Laban eforları ve eforların uygulanışı detaylıca anlatılmıştır. Uygulama kısmında, sistem ile hazırlanılan karakterin fizikselleşmesine Laban eforlarının katkısının olacağı kanıtlanmıştır. Tezin sonuç bölümünde bu süreç kısaca özetlenmiş ve Laban'ın efor çalışmasının, Stanislavski sistemi ile hazırlanan bir oyuncunun yaşayacağı olası bir problem olan, karakterin fizikselleşememesi problemi, sürecinde oyuncuya ek bir çalışma olarak sunulabileceğinden ve bu ek çalışmanın oyuncuya sağlayacağı faydalardan bahsedilmiş ve tez sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on applying Laban efforts in order to offer a solution to the problem of characterization which is a problem that can be experienced by a player who is preparing for the role with Stanislavski system. Firstly, Stanislavski's life, theoretical background and acting method which he called“system”are explained. The problem is that the character cannot be physicalized in the player, which is a possible problem that the player may experience when preparing the character with the system. With this subject, the definition of the problem that needs research is made. At this point, the question of whether Laban's efforts would contribute to the player was asked. Rudolf Laban's life, professional background, Laban's efforts and their implementation are explained in detail. In the application part, it has been proved that Laban's efforts will contribute to the physicalization of the character prepared with the system. In the conclusion part of the thesis, it is mentioned that Laban's effort work can be presented to the player as an additional study in order to solve the problem of not being able to physicalize the character, which is a problem that a player prepared with the Stanislavski system can experience.