Dramatik ve epik tiyatro role yaklaşma yöntemleri
Methods of role approaching in dramatic and epic theatre
  1. Tez No: 72390
  2. Yazar: SELÇUK GÖLDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 606
Özet
ÖZET İlgili 'Yüksek Lisans' tezi K. Stanislavski, B.Brecht, L. Strasberg ve E. Morris'in dramatik ve epik tiyatroya temellendirilmiş role yaklaşım yöntemleri üzerine kurulmuş olan oyunculukla ilgili görüşlerinin derinlemesine incelendiği bir çalışmadır. Giriş bölümünde tiyatro sanatının temel taşı olarak belirlenen oyunculuk kavramının tarih boyunca anlamı irdelenmiştir. İlk bölümde bir oyuncunun“oyunculuk çalışması”nın aşamaları belirlenirken, ikinci bölümde dönemler boyunca oyunculuk üslupları araştırma konusu edinilmiştir. Üçüncü bölümde oyuncuların organik yapılı doğalarının işleyişine dair bilinçli olarak kullanabilecekleri bir yol öğreten Stanislavski Sisteminin adımları gösterilmiştir. Oyuncular bu sistem dahilinde kendilerini ifade etmeye ve profesyonel anlamda sahne üstünde 'doğru' olmaya zorlanırlar. Oyuncu bu sistemde işini şansa bırakmaz. Şans oyunculuk sanatının düşmanıdır. B. Brecht tarafından geliştirilen ve 'yabancılaşma efekti' üzerine kurulu“Epik Oyunculuk Yöntemi”dördüncü bölümün konusu olmuştur.Yabancılaşma efekti ile nesnenin belirlenmesi ve aynı zamanda hiç tanınmıyor olması ( yadırgama) olayı birlikte yaşanır. Epik yöntemle birlikte oyuncular insan ve hayvan maskları kullanarak oyundaki karakterleri yabancılaştırırlar. Yabancılaşma efekti duygudaşlık kurma ve duygudaşlığın beraberinde getirdiği hipnoz durumunu ortadan kaldırır. 591Beşinci bölümde Stanislavski'nin illüzyonist dramatik tiyatrosu ile Brecht'in yadırgatan epik tiyatrosu karşılaştırılır. Altıncı bölüm Strasberg“Metot Oyunculuk Yaklaşımı”üzerine hazırlanmıştır.“Metot”Stanislavski'nin Rusya'da oluşturduğu sistemin Amerika'da Strasberg tarafından geliştirilerek pratik bir hale getirilmiş prototipidir. Teknik oyunculara sahne üzerinde yaptıkları iş anlamında devamlılık sağlar. Yaratıcı düşgücünün bilinç ve bilinçaltı ilişkisine temellenmiş sistem insan fizyolojisi ile yakından ilgilidir. Son bölüm E. Morris'in yenilikçi oyunculuk anlayışını konu alır. Morris oyuncusu sahne üzeinde gerçek bir yaşam oluşturmakla sorumludur. Sonuç olarak her dönem beraberinde oyunculuk anlayışını da getirir. Her toplum ihtiyacı anlamında tiyatrosunu oluşturabilirse bu ihtiyacı ifade edebilecek bir yola, oyunculuk yaklaşımına ihtiyaç duyacaktır. 592
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this master's study views of K. Stanislavski, B.Brecht, L. Strasberg and E. Morris on methods of role approaching in dramatic and epic theatre are probed into. In the introductory part of this study the concept of acting process which is the basic point of the play is regarnded as the origin of theatre is examined minutely from antique ages up to now. In the first part of this study the steps of acting training are identified and in the second part of it the acting styles are researched throughly in every period of time. In the third part of the thesis has been showed the steps of Stanislavski System in which the actors learn to make conscious use of the laws of their organic nature; they learn their means of expression and become true professionals. The System teaches them to function on the stage automatically as live human being. In mastering this technique, actors will not have to depend on chance. For chance, as every artist knowns, is the enemy of the art of acting. The epic acting style which was tried out by B. Brecht with the object of producing such images, is based on the 'alienation effeckt' has been reported in the fourth part of it. A representation that alienates is one which allows us to recognize its subject, but at the same time makes it seem unfamiliar. By this method the classical and medieval theatre alienated its characters by making them wear human or animal masks. Alienation effects are barriers to empathy, and yet this technique ower more, not less, to hypnotic suggestion than do those by which empathy is achieved. 593