Üç boyutlu dokuma kumaşların modellenmesi ve analizi
Modelling and analysis of three dimensional woven fabrics
- Tez No: 669064
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Üç boyutlu (3B) kumaşlar, iplik ya da liflerin birbirine dik üç düzlemin tümünde yer aldığı tek bir kumaş sistemi olarak tanımlanmaktadır. 3B dokuma kumaşlar entegre ve mukavim yapıları ile bu kumaş türleri içerisinde ayrı bir öneme sahiptir. 3B dokuma kumaşlar ve kompozitleri düzlem ve kalınlıkları yönündeki üstün özellikleri sayesinde havacılık, savunma, medikal ve otomotiv gibi farklı sektörlerde kullanılabilmektedir. Doktora tez çalışması kapsamında farklı yapısal özelliklere sahip 3B çözgü interlok karbon dokuma kumaşların üretilmesi ve çeşitli yükler altındaki davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Eksenel çözgü ipliğinin kumaştaki mevcudiyeti, bağlayıcı çözgü ipliğinin açı ve derinlik parametreleri ve kumaş örgü raporuna göre farklılaştırılan kumaşlara uzama, eğilme, kayma ve şekil alabilirlik testleri uygulanmıştır. Kumaşların karmaşık şekil alabilirlik davranışlarının aydınlatılabilmesi için maksimum şekil alabilirlik yükü, çekilme miktarları, bölgesel kayma açısı ve kilitlenme açısı değerleri analiz edilmiş ve şekil alabilirlik açısından en uygun kumaş yapısı belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca istatistiksel yöntemler kullanılarak 3B çözgü interlok karbon dokuma kumaşların mekanik özelliklerinin detaylı olarak analiz edilebilmesi sağlanmış ve şekil alabilirlik özelliklerinin tahminlenebilmesi için modeller geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Three dimensional (3D) fabrics can be defined as a single fabric system, where constituent yarns are disposed in three perpendicular directions of the structure. 3D woven fabrics have a particular importance among these type of fabrics with their integrated and resistance structure. 3D woven fabrics and their reinforced composites can be used in various industries such as aviation, defense, medical and automotive thanks to their outstanding properties in- plane and out- of- plane directions. It was purposed in this PhD thesis that producing the 3D warp interlock carbon fabrics, which have different structural properties and investigating their behaviors under distinct types of loads. The tensile, shear, bending and formability tests were applied to the fabrics, which were diversified according to the presence of stuffer warp yarns, the parameters of binding warp yarns and the weave report. As the complex formability behavior of fabrics could be clarified, the maximum formability load, draw- in distances, local shear angle and locking angle values were analyzed and the optimal structure was determined. Additionally, the further analyses were carried out on the mechanical properties of 3D warp interlock carbon fabrics using the statistical methods and the models were developed to predict the formability properties.