Üç boyutlu orthogonal dokuma kumaşların sonlu elemanlar yöntemi ile modellenmesi ve analizi
Model of three dimensions orthogonal woven fabrics with finite element method
- Tez No: 376224
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR DURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Üç boyutlu dokuma kumaşlar; savunma, havacılık, medikal gibi birçok farklı sanayi dalında kullanım alanı bulabilmektedir. Üç boyutlu dokuma kumaşlar, sonlu elemanlar metodu gibi yöntemler ile analiz edilerek özelliklerinin tahmin edilebilmesi sağlanmaktadır. Kumaş özelliklerinin tahmin edilmesi, karar verme aşamasında üretici ve kullanıcılara çeşitli avantajlar sunmaktadır. Tez çalışması kapsamında üç boyutlu orthogonal dokuma kumaşın sonlu elemanlar metodu ile modellenmesi ve analiz edilmesi sağlanmıştır. Yüzdesel yer değişim ve maksimum gerilme gibi değerlerin saptandığı çalışmada referans kaynaktan deney değerleri alınarak analiz değerleri ile kıyaslanmıştır. Deneysel yöntem ve sonlu elemanlar analizi sonunda oldukça yakın değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
3D woven fabrics are used in many different industrial fields like defence, aviation and medical etc. 3D woven fabrics are analysed with Finite Element method to estimate their specialities. Estimate of fabric specialities give some advantages to users and producers in decision stage. In this thesis, 3D orthogonal woven fabric is modelled and analysed with Finite Element method. Results of analysis are compared with experimental results that are taken from reference work in the thesis where determine maximum strength and displacement values. Similar results have been getting from the experimental method and Finite Element analysis.