Computationalism, dynamical systems models, and interactivism: A methodological comparison using Lakatos's scientific research programmes approach
Bilgisayımsalcılık, dinamik sistemler modelleri ve etkileşimselcilik: Lakatos'un bilimsel araştırma programları yaklaşımını kullanarak yöntembilimsel bir karşılaştırma
  1. Tez No: 669087
  2. Yazar: HAYDAR OĞUZ ERDİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LUCAS THORPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez bilişsel bilimdeki önemli araştırma paradigmalarının sezgisel yöntemlerini belirginleştirerek yöntembilimsel bir değerlendirmelerini yapar. Bu paradigmaların sezgisel yöntemlerinin belirginleştirilmesi ve değerlendirilmesi Lakatos'un bilimsel araştırma programlarının yöntembilimine dayanmaktadır. Ağırlık görgül ilerlemeye değil, sezgisel yöntemin türüne verilmiştir. İncelenen yöntembilimlerin görgül ilerlemesinin aynı olduğu varsayılarak sezgisel yöntemlerinin Lakatos'un“süreklilik”ve“özerklik”normları açısından farklılıklar gösterdikleri savunulmuştur. Bu analiz bilgisayımsalcılık ve etkileşimselciliğin yöntembilimsel olarak aynı düzeyde olduklarını ve en güçlü sezgisel yönteme sahip olduklarını göstermiştir. Buna karşılık salt dinamik modellemenin en kötü sezgisel yönteme sahip olduğu ortaya konmuştur. Radikal bedenlenmiş bilişsel bilimin modellemeye dayalı yaklaşımının orta güçte sezgisel yönteme sahip olduğu ama teoriye dayalı yaklaşımının zayıf bir sezgisel yönteme sahip olduğu savunulmuştur. Bu tez Lakatos'un bilim felsefesinin bilişsel bilimdeki yöntembilimsel meseleler için yerinde ve etkili olduğunu göstermiştir. Bu yaklaşımın sağladığı daha yüksek çözünürlükteki ayırımlar, bilişsel bilim felsefesindeki açıklama ve yöntembilime dair güncel tartışmalarda genellikle gözden kaçırılan yöntembilimsel sınırlamaları ortaya çıkardığı için, halihazırda var olan yaklaşımlara önemli bir katkı olarak dikkate alınmalıdır. Etkileşimselciliğin özerklik modelini kullanarak, sezgisel yöntem türlerinin modellenmesine de çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis gives a methodological appraisal of the major research paradigms in cognitive science by making their heuristics explicit. The way their heuristics is made explicit and the appraisals given is based on Lakatos's methodology of scientific research programmes. The emphasis, however, is not on empirical progress but on heuristic type. Assuming that all the methodologies considered have equal empirical progress, it is argued that their heuristics differ when it comes to Lakatos's“continuity”and“autonomy”norms. This shows that computationalism and interactivism are methodologically on a par and have the strongest heuristics, whereas pure dynamical modelling has the weakest. Radical embodied cognitive science's model-based approach has medium heuristic strength, whereas the theory-based approach has weak heuristic strength. The thesis demonstrates that Lakatos's philosophy of science is relevant and effective when it comes to methodological issues in cognitive science. Since its finer distinctions reveal methodological constrains that are usually missed in the current debates regarding explanation and methodology in philosophy of cognitive science, it must be considered as an essential addition to the existing approaches to these issues. An attempt to modelling heuristic types based on the interactivist model of autonomy is also provided.