Mukozit tablosu gelişen akut lösemi hastalarında tiyol disülfid düzeylerinin mukozitin klinik seyri ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between thiol disulphide levels in the acute leukemia patients with the mucositis clinic
- Tez No: 669200
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSES ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Akut lösemiler çocukluk çağının en sık görülen malinitesidir. Oral mukozit akut lösemilerin tedavileri sırasında oldukça sık görülen komplikasyonlardan biridir. Oral mukozitin yönetimi ve tedavisi lösemi tedavisinin de başarısını etkilemektedir. Mukozit patogenezinde oksidatif stresin etkisi gösterilmiştir. Bu çalışmada mukozit gelişen akut lösemi hastalarında oksidatif stres belirteçi olan tiyol disülfid homeostazının mukozitin klinik seyrine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Onkoloji Kliniğinde yatarak tedavi görmekte olan 25 ALL hastası ve sağlam çocuk polikliniklerine rutin kontrol amacı ile başvuran, herhangi bir kronik hastalığı olmayan 42 sağlam çocuk prospektif olarak dahil edildi. Hastalardan ve sağlıklı gönüllülerden oluşan çalışma grubunun kan örnekleri başka sebeplerle alınmış olan kan numunelerinden artan serum örnekleri toplanarak temin edildi. Tüm hastaların mukozit kliniği başlangıcındaki ve bitişindeki native tiyol, total tiyol, disülfid ölçümleri, sağlıklı kontrollere ait ölçümlerle kıyaslandı. Ayrıca disülfid/nativ tiyol, disülfid/total tiyol, nativ tiyol/total tiyol oranları hesaplandı. Bulgular: Akut lenfoblastik lösemi hastalarının mukozit gelişimi ilk fark edildiği andaki nativ tiyol, total tiyol düzeyi ve nativ tiyol/total tiyol oranları kontrol grubuna göre daha düşük saptandı (p:
Özet (Çeviri)
Aim: Acute leukemias are the most common malignancy of childhood. Oral mucositis is one of the most common complications during the treatment of acute leukemias. Management and treatment of oral mucositis also affects the success of leukemia treatment. The effect of oxidative stress on mucositis pathogenesis has been shown. In this study, we aimed to investigate the effect of thiol disulfide homeostasis, which is an indicator of oxidative stress, on the clinical course of mucositis in patients with acute leukemia developing mucositis. Materials and methods: To our study 25 ALL patients undergoing inpatient treatment in Dr. Sami Ulus Gynecology, Pediatrics and Diseases Education Research Hospital, Pediatric Oncology Clinic, and 42 healthy children who did not have any chronic disease in the outpatient clinic for routine control were prospectively included.Blood samples of the study group consisting of patients and healthy volunteers were collected by excess serum samples from blood samples taken for other reasons. Native thiol, total thiol, disulfide measurements at the beginning and end of mucositis clinic of all patients were compared with those of healthy controls. In addition, disulfide/native thiol, disulfide/total thiol, native thiol/total thiol ratios were calculated. Results: Native thiol, total thiol level and native thiol/total thiol ratios were lower in acute lymphoblastic leukemia patients when the development of mucositis was first detected (p: