Otolog kemik iliği transplantasyonu yapılan multiple myelom ve lenfoma tanılı hastaların mobilizasyon ve hazırlık rejimi toksisitelerinin incelenmesi ve nakil başarısına etkisi
Analysis of mobilization and conditioning regimen toxicities in multiple myeloma and lymphoma patients undergoing autologous bone marrow transplantation and its effect on transplant success
  1. Tez No: 667212
  2. Yazar: MERVE SOYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN GEDİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kemik İliği Translantasyon Ünitesi'nde Mart 2018-Kasım 2020 arasında Otolog Hematopoietik Kök Hücre Nakli (OHKHN) uygulanan Multipl miyelom ve lenfoma tanılı olgularda mobilizasyon ve hazırlık rejimi uygulamalarının toksisitelerinin incelenmesi ve nakil başarısına etkisinin araştırılmasını amaçladık. Gereç ve yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı'nda, Mart 2018-Kasım 2020 tarihleri arasında Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi'nde OHKHN uygulanan 58 Multipl miyelom ve lenfoma hastasının verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalarda mobilizasyon ve hazırlık rejimleri ile görülen toksisite tabloları ilişkili olduğu sistemlere göre gruplandırılmıştır. Toksisite tablolarının şiddetinin değerlendirilmesi Common Terminology Criteria for Adverse Events (CTCAE) v 5.0 kriterlerine göre yapılmıştır. Düşük grade toksisite tablosu grade 1-2 olarak belirlenmiş; yüksek grade toksisite tablosu ise grade 3-4-5 toksisite tabloları olarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi ve istatistiksel analizler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) versiyon 21.0 yazılımı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: In this study, we aimed to investigate the toxicity of mobilization and preparation regimen applications and the effects on the success of the transplant in patients diagnosed with Multiple Myeloma and lymphoma who underwent autologous hematopoietic stem cell transplantation (AHSCT) at the Bone Marrow Transplantation Unit of the Health Sciences University Izmir Bozyaka Training and Research Hospital Department of Haemotology between March 2018 and November 2020. Material method: The data of 58 multiple myeloma and lymphoma patients who underwent AHSCT in the Bone Marrow Transplantation Unit between March 2018 and November 2020 in the Hematology Department of Health Sciences University Bozyaka Training and Research Hospital were retrospectively scanned. The toxicity tables seen with the mobilization and preparation regimens in the patients were grouped according to the related systems. Toxicity tables was evaluated according to the Common Terminology Criteria for Adverse Events (CTCAE) v 5.0 evaluation criteria. Low-grade toxicity table was determined as grade 1-2; high-grade toxicity table was evaluated as grade 3-4-5 toxicity tables. Data evaluation and statistical analysis were performed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 21.0 software.