Acil servise başvuran COVID-19 hastalarının klinik, radyolojik ve laboratuvar (trombosit/lenfosit, nötrofil/lenfosit, lenfosit/C-reaktif-protein/ oranları) analizi
Clinical, radiological and laboratory (thrombocyte, neutrophil/lymphocyte, lymphocyte/ C- reactive- protein ratios) analysis of COVID-19 patients in emergency care unit
- Tez No: 669201
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
AMAÇ: 2019 sonlarında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni bir koronavirüs türü COVID-19 pandemisine yol açmıştır. 2021 yılı Mart ayına kadar 100 milyonu aşkın insan SARS-COV-2 ile enfekte olmuş ve 2 milyondan fazla insan hayatını kaybetmiştir. COVID-19 tanısı alan hastaların prognozunu öngörmek tedavinin planlanması açısından önem arz eder. Bu çalışmada COVID-19 hastalarının başvuru esnasındaki çeşitli laboratuvar değerleri, toraks bilgisayarlı tomografi görüntüleri, komorbid hastalıkları gibi verileri incelenmiş ve bu parametrelerin ağır hastalık tablosu ile ilişkisi araştırılmıştır. MATERYAL VE METOD: Gaziantep Üniversitesi Erişkin Acil Servisine başvurup, hastaneye yatışı uygun görülen hastaların verileri toplanmıştır. İncelenen veriler; yaş, cinsiyet, komorbid hastalıkların varlığı, hastaların başvuru esnasındaki şikayetleri, toraks tomografi görüntüleri, C-reaktif-protein ve D-Dimer düzeyleri, lenfosit sayısı, trombosit sayısı, lökosit sayısı ve nötrofil sayısıdır. Bu verilerden yola çıkarak hastaların lenfosit/c-reaktif-protein (LCR), nötrofil/lenfosit (NLR), trombosit/lenfosit (PLR) oranları da hesaplanmış ve incelemeye dâhil edilmiştir. BULGULAR: Çalışma; dâhil edilme kriterlerini karşılayan 226 kadın, 303 erkek olmak üzere 529 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Komorbid hastalıkların varlığı ile ağır COVID-19 hastalığı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (p=0,001). Ağır hastalık tablosundaki hastalarda yaş, CRP ve D-Dimer seviyeleri, lökosit sayısı, nötrofil sayısı, nötrofil yüzdesi, NLR oranı, PLR oranı hafif hastalık tablosundaki hastalara göre anlamlı olarak yüksek iken (p=0,001); lenfosit sayısı, lenfosit yüzdesi ve LCR oranı anlamlı olarak düşük bulunmuştur (p=0,001). Bilgisayarlı tomografi ciddiyet skoru ağır hastalarda hafif hastalara göre anlamlı olarak yüksektir (p=0,001). SONUÇ: Bu çalışmada kötü prognoz ile ilişkilendirilen bulgular; ileri yaş, komorbid hastalıkların varlığı, CRP yüksekliği, D-Dimer yüksekliği, lenfopeni, NLR oranının 5,58'in üzerinde olması, LCR oranının 23,2'nin altında olması, PLR oranının 202,65'in üzerinde olması ve bilgisayarlı tomografi ciddiyet skorunun 7'nin üzerinde olmasıdır. ANAHTAR KELİMELER: COVID-19; NLR; PLR; LCR; lenfopeni
Özet (Çeviri)
PURPOSE: A new coronavirus variant that emerged in Wuhan, China in late 2019 caused the COVID-19 pandemic. Predicting the prognosis of patients diagnosed with COVID-19 is important for planning treatment. In this study, data such as various laboratory values, thorax computed tomograpy scans, comorbid diseases have been analysed and relationship between these parameters and severe illness has been searched. MATERIAL AND METHODS: Data were collected from patients who applied and hospitalized in Gaziantep University Adult Emergency Unit. The collected data were age, gender, comorbid diseases, symptoms at the time of application, thorax computed tomography scans, C-reactive protein and D-Dimer levels, lymphocyte count, thrombocyte count, leucocyte and neutrophil counts. Based on these results; lymphocyte/c-reactive protein ratio (LCR), neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), thrombocyte/lymphocyte ratio (PLR) were calculated and analysed. RESULTS: The study was conducted with 529 patients, 226 women and 303 men who met the inclusion criteria. There was a statistically significant relationship between existance of co-morbid diseases and severe COVID-19 disease (p=0,001). While patients's age, CRP and D-Dimer levels, leucocyte number, neutrophil number, neutrophil percentage, NLR, PLR values of severe disease group were found statistically higher than those mild disease group(p=0,001); lymphocyte number, lymphocyte percentage and LCR were statistically lower (p=0,001). Computed tomography severity score were significantly higher in severe disease group than mild disease group (p=0,001). CONCLUSION: Findings associated with poor prognosis in this study were; advanced age, presence of comorbid diseases, high CRP, high D-Dimer, lymphopenia, NLR ratio above 5.58, LCR ratio below 23.2, PLR ratio above 202.65 and computed tomography severity score above 7. KEYWORDS: COVID-19; NLR; PLR; LCR; lymphopenia