İletişim iklimi ile psikolojik sermaye arasındaki ilişkinin incelenmesi: Atatürk Üniversitesi akademik personeli üzerine bir araştırma
Examining the relationship between communication climate and psychological capital: A research on Atatürk University academic staff
  1. Tez No: 669227
  2. Yazar: AHMET ZİYA BAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GEÇİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı zorlu rekabet ortamında örgütler için vazgeçilmez bir unsur olan iletişimin ve örgüt çalışanlarının iletişimin kalitesine ve niteliğine yönelik algılarından oluşan iletişim ikliminin, bireylerin öznel iyi oluş hali olan psikolojik sermaye düzeyleri ile olan ilişkisine vurgu yapmaktır. Bu doğrultuda araştırma, Atatürk Üniversitesinde görev yapmakta olan akademik personel üzerinde yapılmıştır. Araştırmada iletişim iklimi ile psikolojik sermaye arasındaki ilişkinin belirlenebilmesi için iletişim iklimi ve psikolojik sermaye ölçeklerinden oluşan anket formu kullanılmıştır. Tabakalı örnekleme belirleme yöntemi ile toplam 330 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yordayıcı ilişkisel tarama deseni kullanılarak yapılan bu çalışmada veri toplamak için anket tekniğinden faydalanılmıştır. Elde edilen verilere normallik analizi yapılmış ve verilerin normal dağıldığı belirlenmiştir. Normal dağılan veri üzerinden katılımcıların demografik bilgilerini yorumlamak amacıyla frekans analizi, katılımcıların iletişim iklimi algıları ve psikolojik sermaye düzeylerini belirlemek amacıyla aritmetik ortalama dağılımı, değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi ve değişkenler arasındaki yordayıcılık rolünü belirlemek için standart çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada yapılan standart çoklu regresyon analizi sonucunda iletişim ikliminin alt boyutları olan savunmacı ve destekleyici iletişim ikliminin birlikte psikolojik sermayenin alt boyutlarını ayrı ayrı anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to emphasize the relationship between communication, which is an indispensable element for organizations in a challenging competitive environment, and the communication climate, which consists of organizational employees' perceptions of the characteristics and quality of communication, with psychological capital levels, which is the subjective well-being of individuals. In this direction, the research has been applied to the academic staff working at Atatürk University. In the research, a questionnaire form consisting of the communication climate inventory and psychological capital scales was used to determine the relationship between communication climate and psychological capital. The data obtained from a total of 330 participants using the stratified sampling method were analyzed using the SPSS 22.0 package program. Questionnaire technique was used to collect data in the study using the predictive co relational screening design. Normality analysis was performed on the obtained data and it was determined that the data were distributed normally. Frequency analysis was used to interpret the demographic information of the participants through normally distributed data, arithmetic mean distribution to determine the communication climate perceptions and psychological capital levels of the participants, correlation analysis to determine the relationship between variables, and standard multiple regression analysis to determine the predictive role between variables. As a result of the standard multiple regression analysis conducted in the study, it was determined that the sub-dimensions of communication climate, the defensive and supportive communication climate together, significantly predicted the sub-dimensions of psychological capital separately.