Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde hastane enfeksiyonları: altı yıllık sürveyans çalışması
Nosocomial infections in neonatal intensive care unit of Haseki Training and Research Hospital: Six-year surveillance study
  1. Tez No: 669280
  2. Yazar: BARIŞCAN BAKKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA BÜYÜKKAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinin (YDYBÜ) sayısının artmasına bağlı olarak preterm bebeklerin yaşam süresi uzamış ve sağlık bakımı ile ilişkili yenidoğan enfeksiyonları (SBİE) da aynı doğrultuda artmıştır. Bu çalışmada altı yıllık zaman diliminde YDYBÜ'deki SBİE'lerin hızlarının, türlerinin, etkenlerinin ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi (YDYBÜ)'ne 1 Ocak 2015 ile 31 Ekim 2020 tarihleri arasında yatırılan yeni doğanlar dahil edilmiştir. Hastanemiz Enfeksiyon Kontrol Komitesi'nin Ulusal Hastane Enfeksiyonları Sürveyans Ağı (UHESA)'na bildirdiği hastaların SBİE türleri hızları, insidans dansiteleri, risk faktörleri, alet kullanımı ile ilişkili enfeksiyonu olanların enfeksiyon hızları ve alet kullanım oranları ilk üç yıl (2015-2016-2017) ve son üç yıl (2018-2019-2020) olmak üzere kendi içinde ve yurt içi ve yurt dışı çalışmalarla karşılaştırıldı. Çalışmamıza kültürlerinde üreme olan hastalar Centers for Disease Control and Prevention (Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi) ve UHESA tanı kriterlerine göre dahil edilmiş, kültürlerinde üreme olmayanlar ve kontaminasyon olarak değerlendirilen hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Bulgular: Altı yıllık çalışma süresinde, 59 SBİE olgusu saptandı ve bunların 16'sı (%27.1) alet ilişkili enfeksiyondu. SBİE insidansı ilk üç yılda %5.2, son üç yılda %2.2'ydi. En sık SBİE kan dolaşımı enfeksiyonu (KDE) idi (n=26, %44) ve bunların sadece 1'i umblikal kateterle ilişkilendirildi. Ventilatör ilişkili pnömoni (VİP) hızı ilk üç yılda her 1000 ventilatör günü için 9.62, son üç yılda 1.62'ydi. Ventilatör kullanım oranı ilk üç yıl 0.21, son üç yılda 0.15'ti.
Özet (Çeviri)
Aim: Due to the increase in the number of Neonatal Intensive Care Units (NICUs), the life expectancy of preterm babies has risen and healthcare-associated neonatal infections (HAIs) have also increased in the same direction. The aim of this study is to assess the rates, types, causes, and related factors of HAIs in the NICU over the six years period. Materials and Methods: In this study, newborns hospitalized in Haseki Training and Research Hospital Neonatal Intensive Care Unit (NICU) between January 1, 2015 and October 31, 2020 were included. The rates of HAI types, incidence densities, risk factors, infection rates and device use rates of patients with device-associated infections reported to the National Nosocomial Infections Surveillance Network (UHESA) by the Infection Control Committee of our hospital in the first three years (2015-2016-2017) and the last three years (2018-2019-2020) as well as domestic and international studies. Patients with growth in their samples were included in our sample based on Centers for Disease Control and Prevention (CDC) and UHESA diagnosis criteria, whereas those with no growth in their samples and those who were deemed contaminated were excluded. Results: During the six-year study period, 59 HAI cases were detected and 16 (27.1%) of them were device associated infections. The incidence of HAI was 5.2% in the first three years; it was 2.2% in the last three years. The most common HAI type was bloodstream infection (BSI) (n = 26, 44%) and only 1 of these were associated with an umblical catheter. The ventilator-associated pneumonia (VAP) rate was 9.62 per 1000 ventilator days in the first three years, 1.62 in the last three years. Ventilator utilization ratio was 0.21 in the first three years and 0.15 in the last three years.