Determination of zeolite pleurodesis effect and safety in experimental rabbit model and comparison with talc powder
Deneysel tavşan modelinde zeolitin plörodezik etkisinin ve güvenilirliğinin belirlenmesi ve talk pudrası ile karşılaştırılması,
  1. Tez No: 669296
  2. Yazar: ENGİN SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN, PROF. DR. SİNA ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Plevral kavite, visseral ve parietal plevra arasında bulunan ve içi plevral sıvı adlı az miktarda sıvı ile dolu alana verilen isimdir. İki plevra arasında anormal plevral sıvı birikimi plevral efüzyon olarak adlandırılır ve plevral efüzyon tedavisi fazla sıvının drenajı, cerrahi ve plörodezi içermektedir. Plörodez, plevral efüzyonu ve pnömotoraksı engellemek ve pnömotoraksı tedavi etmek amacıyla plevral boşluğun elimine edilmesidir. Kimyasal plörodez talkın da aralarında bulunduğu çeşitli ajanların uygulanmasıyla gerçekleştirilir. Zeolitler doğada mineral formda bulunan ve laboratuvar koşullarında sentezlenebilen mikroporlu tektosilikatlardır. Bu çalışmada zeolitin plörodezik etkisinin ve güvenliğinin talk tozu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. On beş New Zealand tavşan her grupta beşer hayvan olacak şekilde üç gruba ayrılmış ve hayvanlara intraplevral olarak taşıyıcı (2 mL fizyolojik salin), talk (400 mg/kg, taşıyıcı içinde) veya zeolit (400 mg/kg, taşıyıcı içinde) uygulanmıştır. Postoperatif 26. günde hayvanların bilgisayarlı tomografisi çekilmiş, 28. günde hayvanlar sakrifiye edilmiş ve akciğer dokuları histopatolojik inceleme için toplanmıştır. Deneklerin hepsine postoperatif yeterli akciğer ekspansiyonunu kanıtlamak ve muhtemel parenkimal infiltrasyon ve atalektazi varlığını araştırmak üzere bilgisayarlı tomografi çekilmiştir. Histopatolojik sonuçlara göre zeolit ve talkın benzer plörodezik etkinlik gösterdiği tespit edilmiştir. Uluslararası Standartlar Teşkilatı (ISO) standartlarına göre gerçekleşitirilen zeolitin subakut toksisite ve mutajenite testleri sonucunda toksisite ve mutajenite gözlemlenmemiştir. Çalışmadan elde ettiğimiz sonuçlar zeolitin güvenli bir plörodezik ajan olarak kullanılabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Pleural cavity, which is the small space between visceral and parietal pleurae, is filled with a small amount of fluid called pleural fluid. Accumulation of an abnormal amount of pleural fluid between the two pleurae is called pleural effusion, treatment of which includes the drainage of excessive fluid, surgery, and pleurodesis. Pleurodesis is the procedure of elimination of pleural space for prevention of the relapse in pleural effusion and pneumothorax, as well as treating pneumothorax. Chemical pleurodesis is performed by application of various reagents including talc. Zeolites, which are microporous tectosilicates found in nature as mineral, can be synthesized under laboratory conditions and have a range of medical applications. The aim of this study was to investigate the pleurodesis effect and safety of zeolite in comparison to talc powder. A total of fifteen male New Zealand rabbits were divided into three groups consisting of five animals and were administered intrapleurally with one of the three vehicles; saline (2 mL physiological saline), talc (400 mg/kg in vehicle), or zeolite (400 mg/kg in vehicle). On postoperative day 26, the animals underwent computerized tomography (CT) imaging and on day 28, the animals were sacrificed and lung tissues were collected for histopathological examination. CT images were obtained for each animal to prove full expansion of lungs postoperatively, as well as to detect the presence of any significant parenchymal infiltration or atelectasis. According to the histopatological results, we determined that zeolite and talc produced similar pleurodesic effects. Subacute toxicity and mutagenicity of zeolite were assessed according to International Organization for Standardization (ISO) standards and no toxicity and mutagenicity were observed. According to the results we obtained from the study, we suggest that zeolite can be used as a safe pleurodesic agent.