Yeni tekstil ekonomisi kapsamında döngüsel moda
Circular fashion under the new textile economy
- Tez No: 669297
- Danışmanlar: DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Moda ve giyim sanayindeki hızlı büyüme ve düşen ürün fiyatları müşteriler tarafından talep ve tüketim artışına neden olmuştur. Talebi karşılamak ve sürekli satış yapmak isteyen firmalar müşterilerinin ilgisini çekmek için daha fazla koleksiyon sunmaya başlamışlardır. Oluşturulan ekonomi ile bu firmalara malzeme tedarigi sağlayan firmaların da kapasitelerini arttırmasına neden olmuştur. Artan talebin karşılanması için dünyanın farklı yerlerinden pamuk, kumaş ve diger malzemelerin temini arayışına gidilmiştir. Maliyetlerin aşağıya çekilmesi ve karlılıklarını korunması amacıyla pahalı olan doğal liflerin yanında ucuz olan insan yapımı liflerden yapılmış ürünlerin satışını arttırmaya başlamışlardır. Yıllar içinde, bu liflerin kullanımı doğal liflerin kullanımı oranını geçmiştir. Doğrusal ekonomi prensibinin getirdigi dezavantajlarla birlikte, enerji kullanımı, doğal kaynak kullanımı, ham madde kullanımları artmıştır. Nüfus artışının da eklenmesiyle bu sektörün çevreye verdigi zararlarda artmıştır. Çevreye oldugundan fazla atık bırakılmaya başlanmıştır. Geri dönüşüm oranlarının düşük olması kayıpların artmasına neden olmuştur. Sektörün oluşturdugu tüm olumsuzlukları tersine çevirmek, ekonomik kaynakların tekrar edilebilir şekilde kullanımını sağlamak, giysi kullanım ömürlerinin uzatmak, geri dönüşüm oranlarının arttırmak ve doğal kaynak ve çevreyi korumak amacıyla“Döngüsel Moda”kavramı altına çalışma başlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid growth and falling product prices in the fashion and clothing industry have caused increased demand and consumption by customers. Companies that want to meet demand and sell continuously have started to offer more collections to attract the attention of their customers. With the economy created, it has caused the companies supplying materials to these companies to increase their capacities. In order to meet the increasing demand, cotton, fabrics and other materials from different parts of the world have been sought. In order to reduce costs and maintain their profitability, companies have started to increase the sales of products made of man-made fibers that are cheap as well as expensive natural fibers. Over the years, the usage of these fibers has passed natural fibers usage. With the disadvantages of linear economy principle, energy use, natural resource use, raw material use have increased. With the addition of population growth, this sector has increased in environmental damage. More waste has been released into the environment than it is. Low recycling rates have caused losses to increase. In order to reverse all the negatives created by the sector, to ensure reusability of economic resources, to extend the lifespan of garments, to increase recycling rates and to protect natural resources and the environment,a new project has been initiated under the concept of“Circular Fashion”.