Robotik radikal prostatektomi uygulanan hastalarda modifiye üretral anastomoz tekniğimiz: Rutin yapılan mesane boynu koruyucu, üretra mesane boynu yaklaştırması yöntemlerine ek olarak tüp şeklinde daraltılan mesane boynunun erken dönem kontinans üzerine etkisi
Modified urethral anastomosis technique in patients undergoing robotic radical prostatectomy: The effect of the bladder neck narrowed in the form of a tube in addition to the routine methods of bladder neck sparing, urethra bladder neck approximation on early continence
  1. Tez No: 669295
  2. Yazar: YASİN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAYHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Biz bu çalışmada RARP yapılan hastalarda modifiye üretral anastomoz tekniğimiz olarak tanımladığımız tüp şeklinde daraltılan mesane boynunun erken dönem kontinans üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Aynı zamanda kontinansa etki edebilecek bazı preoperatif , perioperatif ve patolojik özelliklerin kontinans üzerine etkisini incelemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji kliniğinde Eylül 2017- Ocak 2020 tarihleri arasında prostat kanseri sebebi ile RP yapılan hastaların verileri retrospektif olarak tarandı. Modifiye tekniğimizle anastomoz yaptığımız 74 hasta (grup 2) ile standart anastomoz yaptığımız 75 hasta (grup 1) çalışmaya dahil edildi. Neoadjuvan hormonal tedavi ve radyoterapi alan hastalar çalışma dışında bırakıldı. Ayrıca TUR-P yapılan, üretral darlık öyküsü bulunan ve üriner inkontinansı bulunan hastalar da çalışma dışı bırakıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalık durumları, International Index of Erectile Function-5 (IIEF-5) skorları, prostat hacmi, prostat biyopsi patolojisi sonuçları kaydedildi. Perioperatif parametrelerden; lenf nodu diseksiyonu, sinir koruma durumu, operasyon tekniği, ameliyat süresi (dk), kanama miktarı (ml) not edildi. Ameliyat sonrası 1.ayda poliklinik kontrolüne çağrılan hastaların patoloji spesmen ve PSA sonucu değerlendirildi. Kontinans sorgulaması International Consortium on Incontinence Questionnare (ICIQ-SF) Türkçe versiyonu ve günlük ped kullanımı ile sorgulandı. Hiç ped kullanmayan ve ICIQ-SF skoru ≤6 olan hastalar kontinan kabul edildi. Ereksiyon sorgulaması IIEF-5 formu ile yapıldı. Daha sonrası 3.ay, 6.ay ve 12.ayda rutin PSA kontrolüne gelen hastalara yukarıda belirtilen anket formları tekrar doldurtuldu. İki gruptan elde edilen veriler, özellikle kontinans durumu değerlendirilerek karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların yaş ve VKİ ortalamaları iki grupta benzerdir. Ek hastalıklar değerlendirildiğinde grup 1'de hipertansiyon açısından anlamlı bir yükseklik vardır (p=0,003). İki grup arasında preoperatif PSA, prostat hacmi, IIEF-5 skoru, total Gleason skoru, ISUP derecesi, klinik evre ve D'Amico risk sınıflaması değerlendirmesine göre fark saptanmamıştır. Grup 2'deki hastalara daha fazla lenf nodu diseksiyonu yapılmıştır(p=0,026). Sinir koruma açısından iki grup arasında anlamlı farklılık yoktur. İki grup arasında grup 2 lehine anastomoz süresi daha uzun sürmüştür(p=
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the effect of the bladder neck narrowed into a tube, which we defined as our modified urethral anastomosis technique, on early period continence in patients with RARP. At the same time, we aimed to investigate the effects of some preoperative, operative and pathological features on continence that can also affect continence. Materials and Methods: We were retrospectively reviewed the data of patients who underwent RP due to prostate cancer in the Urology Clinic of Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital between September 2017 and January 2020. We performed anastomosis with our modified technique on 74 patients (group 2) and standard anastomosis on 75 patients (group 1). These patients were included in the study. Patients treated with neoadjuvant hormonal therapy and radiotherapy were excluded from the study. In addition, patients who underwent TUR-P operation, had a history of urethral stricture and had urinary incontinence were also excluded from the study. Patient's age, gender, comorbidity status, International Index of Erectile Function-5 (IIEF-5) scores, prostate volume, and prostate biopsy pathology results were recorded. Among the perioperative parameters; lymph node dissection, nerve preservation status, operation technique, operation time (min), bleeding amount (ml) were noted. The patient was invited to the outpatient clinic in the postoperative 1st month, the pathology specimen and the PSA result were evaluated. Continence status was asked with the Turkish version of the International Consortium on Incontinence Questionnare (ICIQ-SF) and daily pad usage. Patients who did not use any pads and had an ICIQ-SF score ≤ 6 were accepted continent. Erectile status was questioned with form IIEF-5. Later, patients were invited for routine PSA control at 3rd, 6th and 12th months. The questionnaire forms mentioned above have been filled out again. The data obtained from the two groups were compared especially continence status. Results: The mean age and BMI of the patients were similar in the two groups. When comorbid diseases are evaluated, there is a significant excess in terms of hypertension in group 1 (p = 0,003). There was no difference between the two groups according to preoperative PSA, prostate volume, IIEF-5 score, total Gleason score, ISUP grade, clinical stage and D'Amico risk classification. More lymph node dissection was performed in patients in group 2 (p = 0,026). There was no significant difference between the two groups in terms of nerve protection. Between the two groups, the duration of anastomosis was longer in favor of group 2 (p =