Samsun Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 18 yaş ve üzeri hipertansiyon hastalarında sağlık okuryazarlığı ile kan basıncı kontrolü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between health literacy and blood pressure control in hypertension patients over 18 years old and registered to Samsun pelitköy education Family health center
  1. Tez No: 669344
  2. Yazar: ELİF PALA GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Samsun Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 18 yaş ve üzeri hipertansiyon hastalarında sağlık okuryazarlığı düzeyini belirlemek ve sağlık okuryazarlığı düzeyleri ile kan basıncı kontrolü arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı nitelikteki bu çalışmaya 01.12.2020-28.02.2021 tarihleri arasında Samsun Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 18 yaş ve üzeri 289 hipertansiyon hastası dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik özelliklere ilişkin soru formu, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (TSOY-32) ve halen sigara kullanan bireylerde nikotin bağımlılık düzeylerini belirlemek amacıyla Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi kullanılmıştır. Anket sonrasında hastaların boy, kilo ve kan basıncı standartlara uygun şekilde ölçülmüş ve kayıt edilmiştir. Veriler bilgisayar ortamına girilerek değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study to determine the level of health literacy in hypertensive patients who are 18 years of age or older registered in Samsun Pelitköy Education Health Center and to evaluate the relationship with health literacy levels and blood pressure control. Material and Method: 289 hypertension patients aged 18 years and older who applied to Samsun Pelitköy Education Family Health Center between 01.12.2020-28.02.2021 were included in this cross-sectional descriptive study. As a data collection tool, questionnaire on sociodemographic characteristics, Turkey Health Literacy Scale-32 (TSOY-32) and Fagerström Nicotine Dependence Test were used to determine nicotine addiction levels in individuals who still smoke. After the questionnaire was applied the height, weight and blood pressure of the patients were measured and recorded in accordance with the standards. The relationship between the variables was examined by entering the data into the computer environment.