19. yüzyılda Japonya'nın Meiji Restorasyonu ve Japonya'nın modernleşme yolundaki anayasal süreci ile Japon modernleşmesinin Osmanlı Devleti modernleşmesi ile kıyaslanması
- Tez No: 669354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÖZORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Japonya, 18. Yüzyılın sonlarında uzun yıllar bir hanedanın yönetiminde olan ve siyasi birliğe sahip olmayan feodal bir devlet olmuştur. Bu tez çalışması Japon modernleşme aşamalarının olumlu ve olumsuz yanlarının birlikte değerlendirilmiştir. Birçok çalışmada Japonya'nın modernleşme hamlelerinin sadece olumlu tarafı görülmekte, buna karşın modernleşme sürecinin diğer tarafı olan olumsuz aşamalarına değinilmediği görülmüştür. Ayrıca Japon modernleşmesine önemli bir etki eden anayasal gelişmelere ve siyasi partilere giden yolda Japonya'nın iç siyasi gelişmeleri ve anayasanın oluşturulmasının zorlu aşamaları değerlendirilmiştir. İmparator Meiji ve Ito Hirobumi Japon modernleşmesinin kapsamını askeri modernleşmede sabitlelememiş ve kapsamını genişletmiştir. Böylece Japonya modernleşmeyi sosyal, ekonomik ve siyasi açıdanda ele alarak reform hareketlerine başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu modernleşme çalışmalarına 18. Yüzyılda askeri amaçlarla başlamıştır. Askeri reformların yeterli olmayacağı ise 19.yüzyılda anlaşılmış, gerek iç siyasetteki gerekse dış siyasetteki sorunlar kapsamlı reformları engellemiş ve reformlar sınırlı kalmıştır. Bu tez çalışmasında tarihsel ve karşılaştırmalı yöntemler kullanılarak hazırlanmıştır. Japonya'nın İmparator Meiji sonrasındaki siyasi, anayasal ve sosyal reformları incelenerek hazırlanmış olan bu çalışma Osmanlı İmparatorluğu ile modernleşmesi kıyaslanarak modernleşmenin neden ve nasıl başarılı olduğu ortaya konulmuştur. Böylece bu iki ülkenin modernleşme örneklerinin haricinde bu çalışma Japonya'nın anayasallaşma ve iç siyasasetindeki modernleşme sürecini detaylı bir şekilde ele alarak Japonya'nın modernleşmesi literatürüne başka bir bakış açısıyla katkı sağlamayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the process of modernization in Meiji Japan and discusses the comparison of this process with studies of modernization of the Ottoman Empire and its results. In addition, the Meiji Constitution and the development process of Japan's political parties, as well as the positive and negative aspects of Japan's impact on the modernization phase in the political and social fields, were discussed in detail. Thus, in order to identify post-modernization changes in the social and political sphere during the Meiji period in Japan, the success of social and political modernization in the Ottoman Empire was explained. In addition, it aims to contribute to the literature on political and social modernization, revealing the impact of constitutional changes in Japan on politics and its role in political modernization. With the help of this thesis work, the successful process of modernization in Japan was studied and the positive and negative aspects of the stages of modernization in Japan were assessed. Because in many studies it was noticed that only the positive aspects of Japan's modernization steps were considered, and on the other hand, it was noticed that the negative stages, the other side of the modernization process, were not mentioned. In addition, on the way to constitutional changes and political parties that have an important impact on the modernization of Japan, the internal political events in Japan and the difficult stages of the formation of the constitution were discussed. Japan began its modernization efforts in the 19th century due to military shortcomings. Subsequently, Japanese leaders such as Emperor Meiji and Ito Hirobumi thought that modernization should be considered more comprehensively. Thus, Japan began a reform movement, considering modernization in social, economic and political terms. The Ottoman Empire, on the other hand, began its modernization efforts in the 18th century for military purposes. Although it was understood in the 19th century that military reform would not be enough, problems in both domestic and foreign policy prevented comprehensive reforms and, therefore, reforms remained limited. The dissertation was prepared using historical and comparative methods. In fact, this study, which was prepared by examining the political, constitutional and social reforms in Japan after Emperor Meiji, was compared to the modernization of the Ottoman Empire and showed why and how these modernization steps were successful. In addition to this, in addition to examples of modernization in these two countries, this study aims to contribute to the modernization of Japanese literature from a different perspective, by taking into account in detail the process of constitutionalization and modernization of Japan in domestic politics.