Türkiye'de 2000 sonrası iç borçlanma politikaları ile orijinal günah arasındaki ilişki
Turkey domestic borrowing policy after 2000 with the relationship between the original sin
  1. Tez No: 669371
  2. Yazar: AZAD ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNHAN ELİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çalışmanın ilk bölümünde öncelikle kamu açığı ve borçlanma kavramları ele alındıktan sonra kamu borçları sağlandıkları kaynak bakımından sınıflandırılmış, iç ve dış borç ayırımı yapılarak, iç borçlanma teorik açıdan gerekçelendirilmiş, avantajları, dezavantajları, nedenleri ve kaynakları itibarıyla açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde kamu açıkları ve finansmanında iç borçlanmanın ekonomik etkileri, ekonomik, mali ve sosyal etkiler olarak ele alınmış bunun yanında kamu borç yönetiminin farklı tanımlamalarına, amaçlarına, kamu borç yönetimiyle ilgili diğer kavramlara ve ülke uygulamalarına yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise daha spesifik olarak Türkiye üzerinde inceleme yapılmıştır. Türkiye'de 1980 yılı ve günümüze kadar iç borçlanmanın tarihi seyri ele alınmış, daha sonra Türkiye'de iç borçlanma politikası ve kamu borç yönetimi konularına açıklık getirilerek iç borçlanmada orijinal günah, yurtiçi orijinal günaha ilişkin göstergeler ve hesaplamalara yer verilmiştir. Bu çalışmanın amacı Türkiye özelinde yurtiçi orijinal günaha ilişkin sorunların günümüzde ortaya çıkıp çıkmadığını tespit etmektedir. Çalışmada yer verilen Hausmann ve Panizza'nın hesaplama yöntemine göre, Türkiye'de yurtiçi orijinal günahın 2000 sonrasında ortaya çıkmadığı ancak 2018 yılından itibaren Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın izlediği iç borçlanma stratejileri sonucunda tekrar ortaya çıktığı ve günümüze kadar devam ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, the public deficit and borrowing concepts were first discussed and the public debt was classified in terms of the source in which they were provided, and the internal borrowing was theoretically justified, with advantages, disadvantages, causes and resources. The second part of the study was considered the economic impacts, economic, financial and social impacts of internal borrowing in public deficits and financing, as well as the different definitions, objectives, other public debt management concepts and country practices. The final part of the study was more specifically examining Turkey. The historical course of domestic borrowing has been discussed in Turkey in 1980 and until now, and In Turkey, the public debt policy and public debt management are explained, and the domestic borrowing includes indicators and calculations on the original sin, domestic original sin. The aim of this study is to determine today whether the problem of domestic original sin comes out in Turkey. According to the calculation method of Hausmann and Panizza in the study, it was found that the original domestic sins in Turkey did not appear after 2000, but were again introduced as a result of the internal borrowing strategies followed by the Treasury and the Ministry of Finance since 2018.