Türkiye'de organik tarımın zamansal ve mekânsal gelişimi
Development of the organic farming in Turkey temporal and spatial
- Tez No: 669370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN YAMAN KOCADAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tarım geçmişten günümüze insanın temel ekonomik faaliyetlerinden birisi olmuştur. Dünya nüfusunda özellikle son yıllarda meydana gelen hızlı nüfus artışı nedeniyle tarımsal üretimde gıda güvencesi ve güvenliği konusunda ciddi endişeler oluşmuştur. Bu noktada sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişim oldukça zorlaşmıştır. 20. yüzyılın ikinci yarısında etkisini daha da net gösteren entansif ziraat yöntemleri, hızla artan dünya nüfusunu besleyebilmek adına birim alandan alınan verimin artmasını sağlamıştır. Yoğun konvansiyonel tarımın yapılmasıyla birlikte doğal çevrede meydana gelen tahribat geri döndürülemeyecek boyutlarda hasara neden olmaktadır. Sürdürülebilirlik ilkesine açıkça ters düşen bu durum karşısında güvenilir gıdaya erişim hususunda birtakım önlemler alınmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda gıda güvenliği pek çok tüketici için büyük önem arz etmeye başlamıştır. Bu durum sonucunda ise sürdürülebilirlik ilkesiyle bağdaşan başlıca ziraî yöntemlerden biri olan organik tarım kavramı ortaya çıkmıştır. Türkiye'de organik tarım kavramının köklü bir geçmişi yoktur. 1980'lerde başta AB ülkeleri olmak üzere gelişmiş ülkelerin artan organik tarım ürünü talebine yönelik olarak ortaya çıkmıştır. Ülkenin sahip olduğu doğal şartların, organik tarımsal üretimi destekleyici nitelikte olması, hızlı bir şekilde artan dış talep ve iç pazarda da organik ürünlerin giderek rağbet görmesi sebebiyle ülkede organik tarım günümüze kadar sürekli gelişim göstermiştir. Bu gelişim genel hatlarıyla ihracatın yapıldığı ülkelerin standartları doğrultusunda gerçekleşmiştir. Başlangıçta Ege Bölgesi'nde başlayan üretim, zaman içerisinde farklı ürünlere olan talepler doğrultusunda ülkenin diğer bölgelerine de yayılmıştır. Türkiye gerçekten sahip olduğu doğal ve beşeri şartlar sayesinde organik tarımsal üretim açısından büyük bir potansiyel barındırmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de sürdürülebilir tarım ve güvenilir gıdaya erişebilme adına uygulanan organik tarım yönteminin zamansal ve mekânsal ölçekte geçirdiği değişimleri ve gelişim sürecini açıklamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Agriculture has been one of the main economic activities of people from past to present. World population, especially in recent years due to rapid population growth in agricultural production serious concerns about food security and safety. In the second half of the 20th century intensive agricultural in order to feed the increasing World population, it has increased the yield from the unit area. The destruction in the naturel environment with irreversible conventional farming causes irreversible damage. Reliable against this situation which clearly contradicts the principle of sustainability some measures have been taken to access food. In this context food security has become very important for many consumers. As a result of this situation the concept of organic agriculture one of the main agricultural methods compatible with the principle of sustainability has emerged. There isn't a long history of the concept of organic agriculture in Turkey. It emerged in 1980s for the increasing demand for organic agricultural products of developed countries especially EU countries. Due to the fact that the natural conditions of the country are supportive of organic agricultural production. The rapidly increasing foreign demand and the increasing demand for organic products in the domestic market. Organic agriculture has continuously developed in the country until today. This development has generally been in line with the standards of the countries where exports are made. The production, which start in the Aegean region at the beginning, has spread to other regions of the country as a result of the demands for different products. Turkey due to natural and human conditions that have indeed contains a great potential for organic agricultural production. This study applied the name to access to safe food organic agriculture in Turkey changes in the method of time and spatial scale and its developmental stage aims to explain.