UFRS 15 müşteri sözleşmelerinden hasılat ve iletişim sektörü üzerine bir uygulama örneği
IFRS 15 revenue from contracts with customers and a study in the communication sector
- Tez No: 669372
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKSEL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı Uluslararası Finansal Raporlama Standardı 15 müşteri sözleşmelerinden doğan hasılat standardını gelir tablosuna etkisini incelemektir. UluslararasıFinansal Raporlama Standartları müşteri sözleşmelerinden doğan hasılat standardını 2016 yılında yayımlanmış olup 2018 başından itibaren başlayan hesap dönemlerinde uygulanacaktır. Uluslarrası Finansal Raporlama Standartları müşteri sözleşmelerinden doğan hasılat standardı hasılatın hangi dönemde ve ne meblağda mali tablolara alınacağı belirlemek için, alıcıyla yapılan anlaşmaya bağlı ve kontrolün devrine odaklanan beş aşamalı bir model sunmaktadır. Bu tezin ilk kısmında hasılat, hasılat açıklaması ve hasılatın kayıt edilmesine dair yüzeysel bilgileri sunuyoruz. Hasılat, mali tabloların en önemli unsurlarından biridir. Bu tez çalışmasının ikinci bölümünde ise Uluslararası Finansal Raporlama Standartları müşteri sözleşmelerinden doğan hasılat standardı hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Bu tez çalışmasının son bölümünde ise, yazılım ve ulaşım sektöründeki hasılat kalemlerini belirtir ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartları 15'in beş aşamalı hasılat tanıma modelini iletişim sektöründen örnekler ile uygulaması gerçekleştirilir. Hem yerli hem de yabancı yatırımcılar, mali tabloların karşılaştırılabilir olduğunda rasyonel kararlar verebilmeleri daha kolay olmaktadır. Kuşkusuz, küresel olarak tek bir finansal raporlama standardının benimsenmesi bu kıyaslama yapma şansını artıracak ve tüm paydaşların hisse senedi piyasasında yatırım fırsatlarını etkin bir şekilde karşılaştırabilecekleri bir ortam yaratacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to explain the concept of International Financial Reporting Standards 15 Revenue from Contracts with Customers. International Financial Reporting Standards of Customer Contract Revenue was released on 2016 and effective from the end of the 2017. International Financial Reporting Standards 15 Revenue from Contracts with Customers standard involves a five step model that based on the contract with customer and focuses on transfer of control to determine when and in what amount the revenue will be recognized. At the beginning of the thesis a description about the revenue and the fundamentals about recording of revenue are described.. Revenue is one of the most important elements of the financial statements. In the second section of the study, an information regarding to the International Financial Reporting Standards 15 Customer Contracts Revenue Standard is provided. In the last section of the study, this thesis describes the revenue items of the software and transportation industry and practices with illustrative examples about communication industry based on five-stage model of revenue recognition of International Financial Reporting Standards 15. When financial statement is comparable, it will be easier to give rational decisions both for local and foreign investors. There is no doubt that the adoption of a single financial reporting standard globally will enhance this comparability and create an environment where all stakeholders can effectively compare investment opportunities in the equity market.