A technological business model for fair distribution in humanitarian aid supply chains: A systematic literature review
İnsani yardım tedarik zincirlerinde adil dağıtım için teknolojik bir iş modeli: Sistematik literatür taraması
- Tez No: 669384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU GÖÇER, DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZPEYNİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde insani yardım bilgi yönetiminin kararların etkili bir şekilde alınmasında ve adil bir insani yardımın sağlanmasında önemli bir rolunün olduğu açıkça ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın önemi, mevcut insani yardım dağıtımındaki adalet eksiliğine karşı adil bir yardım dağıtımı öne sürmek ve en son çıkan teknoloji fırsatlarındanda faydalanmak üzerinedir. Bu çalışmanın literatur taraması kısmında, insani yardım tedarik zincirinin mevcut olan verimsizlikleri hakkındaki araştırmalara yer verilmektedir. Bağışçılar, aracılar ve bağış alacak kişiler bu tedarik zincirinn üç ana kilit noktasını oluşturmaktadır. Her bir zincirde karşılaşılan sorunlar kendine has olarak analiz edilmektedir. Bu çalışma, teknolojinin insani yardım üzerinde önemli bir etkisinin olduğunu vurgulamaktadır. Buna ek olarak, bu çalışmada insani yardım tedarik zinciri için teknolojik bir model geliştirilmesi amaçlanmaktadır. En son teknolojilerle desteklenecek, teknoloji odaklı insani yardım iş modeli oluşturması için insani yardım tedarik zinciri ortaklarını birbirine bağlayan yardım akışlarının ortaya çıkarılması için sistematik literatür taraması gerçekleştirilir. Bu çalışma, insani yardım tedarik zinciri ortakları arasında şeffaflığı ve karar alma sürecini geliştirmek için çalışma modelimizi destekleyecek uygun bir potansiyele sahip teknolojiyi geliştirmektir, böylelikle adil bir insani yardım dağıtımı sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Humanitarian information management is becoming clearly apparent in the crucial role of shaping a fair humanitarian assistance and making decisions effectively. The emphasis of this study is on the fairness of the distribution of aid and the latest technologies as a possible answer to the lack of fairness in current humanitarian aid delivery. The inefficiencies that are currently holding the effectiveness of the humanitarian aid supply chain are outlined in the literature review. Three separate key chains are split into the supply chain: donors, intermediaries and recipients. The problems encountered in each unique chain are analyzed. This study highlights technology and its potential for the humanitarian aid industry. In addition, developing a technological model for fair humanitarian aid supply chain is aimed in this thesis. A systematic literature review is carried out as a method for extracting aid flows connecting humanitarian supply chain partners; to help build a technology driven humanitarian aid business model; a model to be supported by the latest technologies. This study brings as a result potential that has the technology to support our model in order to improve the transparency and decision making among the humanitarian aid supply chain partners hence provide a fair humanitarian aid distribution.