Sınır ötesi kazançlar ve dijital göçebelerin vergilendirme yolculuğu
The taxation journey of cross-border gains and digital nomads
  1. Tez No: 965031
  2. Yazar: MELİKE FARIMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TEMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
21. yüzyılda yaşanan teknolojik devrimler ve uluslararası entegrasyon, iş dünyasının geleneksel paradigmalarını büyük ölçüde değiştirmiştir. İnternet tabanlı çalışma modellerinin yükselişi“dijital göçebelik”kavramını gündeme getirerek mekândan bağımsız çalışabilen yeni bir profesyonel sınıfının doğuşuna tanık olmaktadır. Bu bireyler, coğrafi konumlarına bağlı olmadan dijital araçlar sayesinde küresel ölçekte faaliyet gösterebilmekte ve böylece iş-yaşam dengesinde benzeri görülmemiş bir esneklik elde edebilmektedir. Ancak bu durum, uluslararası vergi sistemlerinin temelini oluşturan yerleşik kavramların sorgulanmasına yol açmış ve yasal ve mali düzenlemelerde önemli ikilemler ortaya çıkarmıştır. Günümüzde dijital göçebelerin vergilendirilmesi, gelir kaynağının bulunduğu ülke ile ikamet edilen ülke arasındaki yetki çatışmaları nedeniyle oldukça karmaşık bir hal almaktadır. Geleneksel vergi sistemleri, sabit işyeri ve fiziksel mevcudiyet gibi kriterlere bağlı olduğu için sınır ötesi dijital faaliyetleri düzenlemekte yeterli olmamaktadır. Bu belirsizlik vergi kayıplarına yol açmakta ve çifte vergilendirme riskini artırarak küresel vergi adaletsizliklerine neden olabilmektedir. Bu tez çalışması, maliye literatüründe dijital göçebelerin vergilendirilmesi konusunu ayrıntılı olarak inceleyen öncü çalışmalardan biri olup, bu alandaki mevcut boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, karşılaşılan sorunların üstesinden gelmek için çok katmanlı çözümler önerilmektedir. Vatandaşlık temelli vergilendirme, gelir dağılımında kaynak ülke önceliği, çifte vergilendirmeyi önleme mekanizmalarının güçlendirilmesi gibi yenilikçi yaklaşımlardan bahsedilmektedir. Ayrıca dijital göçebeler için özel vize programları ve vergi avantajları sunan ülkelerin çeşitliliğine de dikkat çekilmektedir. Dijital dönüşümün hızlandırdığı bu yeni çalışma ekosisteminde, sürdürülebilir ve adil bir vergi rejiminin tesis edilmesi için gereken tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu bağlamda çalışmada, uluslararası vergi iş birliğinin güçlendirilmesi, dijital göçebelerin yasal statüsünün netleştirilmesi ve vergi rekabetinin olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi için akademik bir çerçeve sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The technological revolutions and international integration experienced in the 21st century have significantly changed the traditional paradigms of the business world. The rise of internet-based working models has brought the concept of“digital nomadism”to the agenda and witnessed the emergence of a new class of professionals who are able to work independently of space. These individuals are able to operate on a global scale through digital tools, regardless of their geographical location, thereby achieving unprecedented flexibility in work-life balance. However, this has led to the questioning of established concepts underpinning international tax systems and posed significant dilemmas in legal and fiscal regulations. Today, the taxation of digital nomads is complicated by jurisdictional conflicts between the country of source of income and the country of residence. Traditional tax systems are inadequate for regulating cross-border digital activities, as they depend on criteria such as a fixed place of business and physical presence. This uncertainty leads to tax losses and increases the risk of double taxation, resulting in global tax injustices. This thesis is one of the pioneering studies in the field of finance that examines the taxation of digital nomads in detail and aims to fill the existing gap in this area. This study proposes multi-layered solutions to overcome the problems encountered. Innovative approaches such as citizenship-based taxation, source country priority in income distribution, and strengthening double taxation avoidance mechanisms are mentioned. It also highlights the diversity of countries offering special visa programs and tax benefits for digital nomads. In this new working ecosystem accelerated by digital transformation, necessary measures need to be taken to establish a sustainable and fair tax regime. In this context, the study provides an academic framework for strengthening international tax cooperation, clarifying the legal status of digital nomads and developing policies to mitigate the negative effects of tax competition.