Perceived organizational trauma risk and its impact on employee well-being
Algılanan örgütsel travma riski ve çalışan iyi oluşuna etkisi
  1. Tez No: 669401
  2. Yazar: KAĞAN GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Örgütsel travma, literatürde yeni bir kavram olsa da artan globalleşme, küresel genişleme ve terör saldıları, pandemiler gibi travmatik olayların günümüzde giderek artması sonucunda şirketler travmatik olaylara daha açık hale gelmektedir. Örgütsel travmaların şirketler için finansal sonuçlarının olmasının yanı sıra çalışanları içinde fiziksel, psikolojik ve sosyolojik negatif etkileri olduğunu söylemek mümkündür. Ancak organizasyonlar çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılayarak örgütsel travmaların negatif etkilerini minimize edebilirler. Bu çalışmada, asıl amaç olası organizasyonel travmaların çalışanların iyi oluşu üstündeki etkisini araştırmaktır. Aynı zamanda algılanan risk ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide çalışma yaşamı kalitesinin arabulucu, mesleki öz-yeterliliğin düzenleyici etkisi incelenmiştir. Ayrıca, pandemiler de örgütsel travma yaratabilecek bir olaydır ve araştırma hazırlığı yapılırken Covid-19 pandemisi dünyada ortaya çıkmış ve etkileri hissedilmeye başlanmıştır. Bu yüzden kurumların pandemik hazırlıklarına dair çalışanların algılarını ölçmek için bir anket geliştirilmiş ve çalışan iyi oluşu ile arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada Olası Travmatik Organizasyonel Olaylar Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Mesleki Öz-Yeterlilik Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü İyi Oluş İndeksi ve çalışma kapsamında geliştirilen Pandemik Hazırlık Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmada kolayda örnekleme yöntemi ile farklı şirketlerden beyaz yakalı çalışanlara ulaşılmıştır (N=232). Katılımcıların %60.3'ü kadın, %39.7'si erkektir ve yaş ortalaması 35.01'dir (Min. = 21, Maks. = 64). Katılımcıların %18.5'i kamu sektöründe, %78.3'ü ise özel sektörde çalışmaktadır. Çalıştıkları şirkette yöneticilik rolü olan 77 katılımcı (%33.2) ve yönetici rolü olmayan 155 (%66.8) katılımcı vardır. Katılımcılara göre üst düzey yöneticinin (M=3.27, SD=2.25) ölmesi en riskli senaryo olmasına karşın pandemi (M=5.01, SD=1.39) en olası senaryo olmuştur.
Özet (Çeviri)
Although organizational trauma is a new concept in the literature, organizations are becoming more prone to traumatic events as a result of increasing globalization, global expansion, and increasing traumatic events such as terrorist attacks and pandemics. It is possible to say that traumatic organizational events have physical, psychological and sociological negative effects among employees as well as having financial results for companies. However, organizations can minimize the negative effects of organizational traumas by caring about the well-being of their employees and developing interventions. In this study, the main purpose is to investigate the effect of potential organizational traumatic events on employee well-being. Moreover, the mediator role of the quality of work-life and the mediator role of professional self-efficacy examined in the relationship between perceived risk and psychological well-being. While preparing this research, the COVID-19 pandemic had already started to spread and to affect the world. Therefore, a questionnaire also added to measure employees' perception of their organizations' pandemic preparedness. In the study, Possible Traumatic Organizational Events Scale, Psychological Well-Being Scale, Occupational Self-Efficacy Scale, World Health Organization Well-Being Index and Pandemic Preparedness Survey administered. White-collar employees from different companies reached with the convenience sampling method (N=232). 60.3% of the participants were women, 39.7% were men, and the average age was 35.01 (Min.= 21, Max.= 64); 18.5% of the participants were working in the public sector, and 78.3% in the private sector. There were 77 participants (33.2%) with managerial roles in the organization they work for and 155 participants without managerial roles. According to the results, although the top manager (M=3.27, SD=2.25) was the riskiest scenario, the pandemic (M=5.01, SD=1.39) was the most likely scenario.