Acil servise başvuran kritik malignite hastalarında laktat ve diğer kan gazı parametrelerinin mortaliteyi öngörmede prognostik önemi
Prognostic importance of lactate and other blood gas parameters in predicting mortality in critically ill patients admitted to the emergency department
- Tez No: 669402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Onkoloji, İlk ve Acil Yardım, Anesthesiology and Reanimation, Oncology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya üzerinde her geçen gün kanser tanısı artmaktadır. İlerleyen teknoloji ile birlikte kanser tanısı ve tedavisi ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Gelişmemiş ülkelerdeki acil servisler acil olmayan vakalar ile dolmaktadır. Acil servislere başvuran hastalarda basit kas ağrısından onkolojik acillere kadar değişen klinikler gözlenmektedir. Bu durum kritik hastaları diğerlerinden ayırma ihtiyacı doğurmaktadır. Özellikle hızlı tanı ve tedavi ihtiyacı bulunan hastaların çabucak tanınması için skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Bunun yanında acil laboratuarında çalışılan kanlar doktorlara yardımcı olmaktadır. Acil serviste dakikalar içerisinde sonucunu görebildiğimiz kan gazı parametrelerinin mortaliteyi öngörmede etkisini saptamak istedik. Genel durumu kötü, malignite hastalarının kan gazı değerlerinin bozulmasının mortalitede etkili olacağını öngördük. Özellikle laktat değerindeki artışın mortalite riskini yükselteceğini düşündük. Materyal ve Metot: Çalışmamız, prospektif gözlemsel kohort şeklinde dizayn edildi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma ve Sağlık Bakanlığı Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanelerine, 20/07/2020 – 20/02/2021 tarihleri arasında acil servise başvuran kritik malignite hastaları çalışmaya dahil edildi. Kritik hasta seçilimi için qSofa skoru kullanıldı. qSofa skoru iki ve üzerindeki değerler esas alındı. Dahil edilme kriterlerine uyan 1157 hasta toplandı, veri eksikliği ve kan sonuçları olmayan 113 hasta çıkartıldı. 1044 hasta çalışma evrenini oluşturdu. Hastaların klinik sonuçları ve otuz günlük mortaliteleri takip edildi. Hastalar mortalite olan ve sağ kalan olmak üzere iki gruba ayrıldı. Mortalite gerçekleşen 417 hasta ve sağ kalan 627 hastadan oldu. Kan gazı parametreleri mortalite ile karşılaştırıldı. Bulgular: Mortalite gözlenen ve sağ kalan hastalar arasında laktat, pH, bikarbonat ve baz fazlalığı (BE) anlamlı farklılık oluşturdu. Laktat değerindeki artış ile mortalite riskindeki artış anlamlı bulundu. Laktat için, ROC analizi sonucu 2,95 mmol/L kestirim değeri saptandı. Duyarlılığı %35,0, özgüllüğü %86,1 olarak hesaplandı. pH değerindeki düşme ile mortalite riskinde artış olduğu gözlendi (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Cancer diagnosis is increasing every day in the world. With the advancing technology, there are new developments in cancer diagnosis and treatment. Emergency services in underdeveloped countries are filled with non-emergency cases. Clinics ranging from simple muscle pain to oncological emergencies are observed in patients admitted to emergency services. This situation has created the need to distinguish critically ill patients from others. Scoring systems have been developed to quickly identify patients who need rapid diagnosis and treatment. In addition, the blood studied in the emergency laboratory helps doctors. We wanted to determine the effect of blood gas parameters, which we can see in minutes in the emergency department, in predicting mortality. We predicted that the deterioration of blood gas values of malignant patients with poor general conditions would be effective in mortality. We thought that especially the increase in lactate value would increase the risk of mortality. Materials and method: Our study was designed as a prospective observational cohort. Critical malignancy patients who applied to Health Sciences University Kanuni Sultan Süleyman Training and Research and Ministry of Health Başakşehir Çam and Sakura City Hospitals between 20/07/2020 - 20/02/2021 to the emergency department were included in the study. The qSofa score was used for critical patient selection. The values of qSofa score of two and above were taken as a basis. 1157 patients meeting the inclusion criteria were collected, 113 patients without data deficiency and blood results were excluded. 1044 patients constituted the study population. Clinical results and thirty-day mortality of the patients were followed. Patients were divided into two groups as mortality and survivor. It was among 417 patients who had mortality and 627 patients who survived. Blood gas parameters were compared with mortality. Results: Lactate, pH, bicarbonate, and base excess (BE) were significantly different between patients with mortality and those who survived. The increase in the mortality risk was found to be significant with the increase in lactate value. For lactate, a cut-off value of 2.95 mmol/L was determined by ROC analysis. Its sensitivity was calculated as 35.0% and specificity as 86.1%. It was observed that the risk of mortality increased with the decrease in pH value (p=0,001).