The politics of foreign direct investments into Turkey: 2002-2019
Türkiye'ye yapılan doğrudan yabancı yatırımların politikası: 2002-2019
  1. Tez No: 669405
  2. Yazar: ILGIN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞADAN İNAN RÜMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez, gelişmekte olan ülkelerde politik risk faktörünün Doğrudan Yabancı Yatırımlar (DYY) üzerinde en önemli etkenlerden biri olması nedeniyle, Türkiye'ye yapılan DYY ile politik istikrarsızlık arasındaki bağlantıyı göstermeyi amaçlamaktadır. Bu amaca uygun olarak, Türkiye'nin AKP hükümeti tarafından yönetildiği son 18 yıl seçilmiştir. Bu dönemin seçilme nedeni tek parti rejiminin politik risk algısını etkileyen değişkenlerden önemli bir kısmını sabitliyor oluşudur. Bu nedenle, bu tez 2002-2019 yılları arasını üç parça halinde inceleyecek ve bu süre zarfında gerçekleşen politik olaylar ile ülkeye giren DYY miktarı arasındaki ilişkiyi karşılaştırmalı olarak sunacaktır. Bu sürenin üçe bölünerek incelenme nedeni makroekonomik trendler ile politik olayların karşılaştırılmasını kolaylaştırmasıdır. Ardından, bu ilişki liberal teorilerin perspektifinden karşılaştırmalı olarak tartışılacaktır. Tezin ana argümanı, çok uluslu şirketler nezdinde politik risk algısını artıran politik istikrarsızlığın, Türkiye'ye yapılan DYY ile güçlü bir negatif ilişkiye sahip olduğudur. Bu bağlamda tezin ulaştığı sonuç, politik istikrarsızlığın Türkiye'ye yapılan DYY'lerin olumsuz etkilenmesinde kritik rol oynadığı, ancak çok uluslu şirketlere tanınan ayrıcalıklar ve verilen teşviklerin kısa dönemde DYY üzerinde olumlu etki yarattığıdır.
Özet (Çeviri)
The thesis attempts to demonstrate the relation between Foreign Direct Investment (FDI) inflows to Turkey and political (in)stability, since political risk is considered as the most important determinant of FDI in developing countries. In order to achieve this, the last 18 years under AKP (Justice and Development Party) rule was chosen, because the single party government stabilizes one of the most important variables of the political risk perception. In doing so, the thesis will depict the political economy of Turkey between 2002-2019 in three parts and discuss the relationship between political events and FDI inflows. Dividing the given time frame into three, these distinct periods are chosen according to the macroeconomic trends and episodes of the different political conflicts. Then, the thesis will discuss this relationship from the perspective of liberal approaches. The main argument of the thesis is: there is a strong negative relation between FDI inflows to Turkey and the increasing political instability, as the political events of the last two decades such as external and internal conflicts, terrorist attacks and corruption increase the perceived political risk for Multinational Enterprises (MNEs). Therefore, the thesis reached the following conclusion: The key factor that affects FDI inflows to Turkey negatively is political instability; however, the incentives and political privileges that are given to the MNCs have a positive effect on FDI inflows in the short run.