Hyundai Motor Company's overseas manufacturing policy: The analysis of Turkey as a production site
Hyundai Motor Company'nin deniz aşırı üretim politikası: Bir üretim tesis olarak Türkiye analizi
- Tez No: 701540
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA LALE BALKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
1980'li yıllar ile birlikte küreselleşmenin hakimiyeti dünya ekonomisinde hissedilmiştir. Gelişmiş ülkelerdeki büyük şirketler kar amaçlarını gerçekleştirebilmek için denizaşırı yatırımlar yapmaya başlamış ve bu büyük şirketler çokuluslu şirketlere dönüşmüştür. Gelişmekte olan ülkelerin de ekonomik kalkınma ve istikrar için bu yatırmları kendi ülkelerine çekmek için bir takım niteliklere sahip olması gerekmektedir. Doğrudan yabancı yatırımlar ev sahibi ülkeye ait istihdam, ihracat, ödemeler dengesi, üretim ve enflasyon gibi birçok makroekonomik göstergeyi etkilemektedir. Türkiye'de bu yatırımların önemini 1970'li yıllardan itibaren kavranılmasıyla birlikte Türk Otomotiv Sektörü'ne doğrudan yabancı sermaye yatırımları başlamışıtır. Otomotiv sektörü gerek gelişmiş gerekse de gelişmekte olan ülkelerde kalkınma için kilit bir role sahiptir. Otomotiv sektörünün Türkiye ekonomisi için çok önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Otomotiv sektörüne yapılan yabancı sermaye yatırımları Türkiye ekonomisinin büyümesinde önemli rol oynamıştır. Bu bağlamda ülke ekonomisin lokomotif sektörü olarak gösterilebilecek otomotiv endüstrisine yapılan yabancı sermaye yatırımları üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerekliliğini doğurmuştur. Bu tezde, Güney Kore'li Hyundai Motors Company'nin Türkiye'de yapmış olduğu yatırımlar ışığında Türk Otomotiv Endüstrisinin yabancı sermaye yatırımları ile gelişimini ve büyümesini incelemiştir. Bunun yanında Hyundai Assan ortak girişiminin ülke ekonomisine olan etkilerini ve bu etkilerin ekonomi, politika ve sosyal alanlardaki sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
By the 1980s, the dominance globalization was felt on the world economy. Large companies in developed countries have started to make overseas investments in order to make more profit, consequently they have turned into multinational companies. Developing countries also need to have some qualifications to attract these investments in to their own countries for economic development and stability. Foreign direct investments have effects on many macroeconomic indicators such as employment, exports, balance of payments, production, and inflation of the host country. Due to the understanding of the importance of these investments in Turkey by 1970s, foreign direct investments on Turkish Automotive Sector started. Automotive sector has a key role on economic development for both developed and emerging countries. It is known that automotive sector has a very important place for the Turkish economy. Foreign capital investments on automotive sector played an important role for the growth of the Turkish economy. In this context, it has become necessary to conduct more studies on foreign capital investments made in automotive industry, which can be seen as the locomotive sector of country's economy. In this thesis, the development and growth of the Turkish Automotive Industry with foreign capital investments has been examined in light of the investments made by South Korean Hyundai Motors Company in Turkey. In addition, the effects of Hyundai Assan joint venture on country's economy and the results of these effects in terms of economy, politics and social areas are examined.