Pilonidal sinüs hastalığında otolog trombositten zengin plazma ve lökosit trombositten zengin plazma uygulamalarının kristalize fenol tedavisi ile karşılaştırılması
Comparison of autological thrombocide-rich plasma and leukocide thrombocide-rich plasma applications with crystallized phenol therapy in pilonidal sinus disease
  1. Tez No: 669505
  2. Yazar: OLCAY ÇINAR
  3. Danışmanlar: UZMAN SALİHA KARAGÖZ EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Pilonidal sinus hastalığı; özellikle genç eriskin yaş grubunda karşımıza çıkmakta, hem hastalığın kendisi hemde çeşitli tedavi süreçleri hastaların hayat kalitesini olumsuz etkilediği görülmekte, bu nedenle de iş gücü kayıpları ve uzun süreli sosyal hayattan kopukluklar oluşturmaktadır. Bu çalışmada lökositten zengin TZP (trombositten zengin plazma) ve pür TZP'nin yara iyileşmesini arttıran etkilerinden dolayı pilonidal sinus tedavisinde lokal fenol uygulamasıyla karşılaştırılarak iyileşmeye olan etkisi, işlem sonrası hayat kalitesi ve ağrı düzeyleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma evrenini Eylül 2020 - Aralık 2020 arasında Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi polikliniklerine pilonidal sinüs şikayetiyle başvuran ve çalışma kriterlerini karşılayan 60 hasta oluşturmuştur. Üç gruba ayrılan hastalarda minimal invaziv kavite küretajı (kıl ve debrislerin dikkatlice temizlenmesi) sonrası birinci gruba (n=20) fenol uygulaması ikinci gruba (n=20) pür TZP ve üçüncü gruba (n=20) lökositli TZP uygulaması yapılmıştır. Hastaların demografik özellikleri, işlem sonrası hemen, 6. ,12. ,24. ve 48. saat VAS (görsel analog skala) skorları, birinci ayda Topuz ve arkadaşları (18) tarafından pilonidal sinüs hastalığına özgü sorular içeren 14 maddeden oluşan yaşam kalitesini değerlendiren bir anket ve SF-36 (kısa form-36) yaşam kalitesi anketi sonuçları kaydedilmiş ve gruplar arası farklar irdelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya 60 hasta dahil edilmiştir ancak takip sürecinde Lökositli TZP grubundan 2 hasta, fenol grubundan 2 hasta kontrol muayenelerine gelmediği için çalışmadan çıkartılmıştır. Yine Lökositli TZP grubundan bir hastada ise 5. günde apse saptanarak tedavisi düzenlenerek hastanın operasyon talebi de değerlendirilerek operasyona yönlendirilmiş ve bu nedenle çalışma dışı bırakılmıştır. Toplamda çalışmada takip edilen 55 hastadan 20 (%36,4)'sine Pür TZP, 17 (% 30,9)'sine Lökositli TZP ve 18 (%32,7)'ine ise fenol uygulandı. Pür TZP uygulanan 20 hastadan 1'ine birinci ay kontrolünde sinüs ağzının halen açık olduğu ve hastanın zaman zaman akıntısının olması üzerine tekrar aynı işlem uygulanmıştır. Aynı şekilde Fenol grubunda 1 hastaya yine birinci ay kontrolünde tam iyileşme görülmediği için ikinci kez fenol uygulaması yapılmıştır. Kontrollere gelmeyen hastalara daha sonra telefonla ulaşıldığında lökositli TZP grubundaki bir hastanın yara iyileşmesi olmadığı ve nüks düşünüldüğü için dış merkezde opere edildiği öğrenilmiştir. VAS skorları değerlendirildiğinde 6. Saat (p=0,013), 12. Saat (p=0,004) ve 24. Saat (p=0,007) vas skorları gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. VAS 6. saat skorları Pür TZP grupta yer alan hastaların Lökositli TZP grubunda yer alan hastalara göre yüksekti (p=0,013). Fenol grubunda 24. Saat VAS skoru median değeri 1,5 bulunurken diğer iki gruptan da yüksekti. Ancak istatistiksel olarak anlamlı farklılık lökositli TZP grubundaki hastaların VAS skorlarının 12. ve 24.
Özet (Çeviri)
Background: Pilonidal sinus disease; It occurs especially in the young adult age group, and it is seen that both the disease itself and various treatment processes negatively affect the quality of life of the patients, thus creating work force losses and disconnection from long-term social life. In this study, it was aimed to evaluate the effect of leukocyte-rich PRP (platelet-rich plasma) and pure PRP on healing by comparing with local phenol application in pilonidal sinus treatment due to the effects that increase wound healing, and the effect on post-procedure quality of life and pain levels. Methods: The research population consisted of 60 patients who applied to Kayseri City Training and Research Hospital General Surgery Policlinics with the complaint of pilonidal sinus between September 2020 and December 2020 and met the study criteria. In patients divided into three groups, after minimally invasive cavity curettage (careful removal of hair and debris), phenol was applied to the first group (n = 20), pure PRP to the second group (n = 20) and leukocyte PRP to the third group (n = 20). Demographic characteristics of the patients, immediately after the procedure, 6., 12. , 24. and the 48th hour VAS (visual analog scale) scores, a 14-item questionnaire evaluating the quality of life and SF-36 (Short form-36) quality of life questionnaire consisting of questions specific to pilonidal sinus disease were recorded by Topuz et al. (18) in the first month and the differences between the groups were examined. Results: 60 patients were included in the study, but during the follow-up period, 2 patients from the leukocyte PRP group and 2 patients from the phenol group were excluded from the study because they did not attend the control examinations. In one patient in the leukocyte PRP group, abscess was detected on the 5th day and the treatment was arranged and the patient's demand for the operation was also evaluated, and therefore he was excluded from the study. In total, 20 (36.4%) of the 55 patients followed in the study were treated with Pure PRP, 17 (30.9%) with Leukocyte PRP and 18 (32.7%) with phenol. One of the 20 patients who underwent pure PRP was applied the same procedure again, when the sinus mouth was still open during the first month control and the patient had discharge from time to time. Likewise, a second phenol application was applied to one patient in the phenol group, as no complete recovery was observed in the first month control. When the patients who did not come to the controls vii were reached later by phone, it was learned that one patient in the leukocytes PRP group did not have wound healing and was operated at an external center because recurrence was suspected. When the VAS scores were evaluated, a statistically significant difference was found between the groups in the 6th hour (p = 0.013), 12th hour (p = 0.004) and 24th hour (p = 0.007) vas scores. VAS 6th hour scores of the patients in the Pure PRP group were higher than the patients in the leukocyte PRP group (p = 0.013). While the median value of the 24th hour VAS score in the phenol group was 1.5, it was higher than the other two groups.