Pilonidal sinüs hastalarında kristalize fenol uygulaması ile cerrahi tedavinin karşılaştırılması, prospektif randomize klinik çalışma
Phenol injection versus laying open in pilonidal disease: A prospective randomized trial
- Tez No: 417510
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYHAN KUZU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Pilonidal sinüs hastalığında minimal invaziv girişimler cerrahi eksizyona alternatiftir. Bu prospektif randomize kontrollü çalışmada pilonidal sinüs hastalığında fenol uygulaması ve eksizyon tedavilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır (ACTRN 12612000868886). Materyal ve Metot: 140 pilonidal sinüs hastası randomize olarak fenol uygulaması (n=70) ve cerrahi eksizyon (n=70) olmak üzere ayrılmıştır. Hastalar 3 ve 6. haftalarda iyileşme açısından izlenmiş ve tedavi sonrasında 6, 12, 24, 36 ve 48. aylarda sorgulanmıştır. Primer sonuç yara iyileşme süresinin (gün olarak) belirlenmesidir. Sekonder sonuçlar ise vizüel analog skala ile ağrı düzeyi ölçümü, analjezik kullanımı, günlük aktiviteye dönüş süresi (gün olarak) ve rekürrensin belirlenmesidir. Kısa Form-36 (SF-36) Sağlık Anketi ve Nottingham Sağlık Profili (NHP) anketi hastaların ilk vizitinde doldurulmuştur. Tüm sonuçlar median değer +/- standart sapma olarak verilmiştir. İstatistiksel analiz Fisher'in kesin ki-kare testi uygulanarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Minimal invasive procedures may be an alternative to surgical excision for pilonidal disease. This prospective randomized controlled trial compares phenol injection vs laying open technique for the management of pilonidal disease (ACTRN 12612000868886). Methods: One hundred and forty patients were randomly assigned to either phenol injection (n = 70) or laying open (n = 70). Patients were followed up at 3 and 6 weeks then at 6, 12, 24, 36, 48 months post surgery. The primary end point was the time (in days) to complete wound healing. Secondary end points were visual analog scale pain score, analgesic useage, time (in days) to resume daily activities and recurrence rate. Short Form- 36 Health Survey (SF-36) and Nottingham Health Profile (NHP) were complete for each patient at the first follow up appointment. All results are reported as median values +/- one standard deviation. Statistical analysis was using Fisher's exact chisquare test.