Kurumsal itibar algısının çalışanların işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of corporate reputation perception of employees on intention to leave
  1. Tez No: 669507
  2. Yazar: GÜLŞAH UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ TANSOY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, kurumsal itibar algısının çalışanların işten ayrılma niyetine ilişkisini ve etki düzeyini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Balıkesir İli Bandırma ilçesinde faaliyet gösteren teneke kutu/ambalaj sektöründe hizmet veren özel bir fabrikada araştırma yapılmıştır. İşçi ve yönetici pozisyonunda çalışanları kapsayan ve 125 anketten oluşan bir çalışma olarak uygulanmıştır. Uygulanan anket kişisel bilgiler, kurumsal itibar ölçeği ve işten ayrılma niyeti ölçeklerinden oluşmaktadır. Elde edilen veriler; frekans, T-Testi, ANOVA testi, normallik testi, güvenilirlik, korelasyon ve regresyon analizleri ile ölçülmüştür. Çalışma sonucunda kurumsal itibar algısı ve işten ayrılma niyeti arasında pozitif yönlü ilişki olduğu ve kurumsal itibar algısının işten ayrılma niyetini etkilediği sonucuna varılmıştır. İki değişken arası davranış düzeylerinin demografik değişkenlere göre kısmen farklılaşmadığı görülmüştür. Sonuç olarak, kurumsal itibar algısının çalışanların işten ayrılma niyetine etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between corporate reputation perception and the level of influence of employees to Intention to leave For this purpose, a research was conducted in a special factory serving in the tin / packaging sector operating in Bandırma district of Balıkesir Province. It was implemented as a study consisting of 124 questionnaires covering employees in the position of workers and managers. The questionnaire applied consists of personal information, corporate reputation and intention to leave. The data obtained; frequency was measured by T-Test, ANOVA test, normality test, reliability, correlation and regression analysis. It was concluded that there is a positive relationship between corporate reputation perception and turnover intention and corporate perception affects intention to leave. It was observed that the behavioral levels between the two variables did not differ partially according to demographic variables. As a result, it was determined that the perception of corporate reputation had an impact on the employees' intention to leave.