Türkiye'nin rekabet gücünün açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler yöntemiyle analizi (2005-2018 dönemi)
The analysis of Turkey's competition power by revealed comparative advantage method (2005-2018)
  1. Tez No: 669527
  2. Yazar: TUBA YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUMRU BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde özellikle liberal piyasa ekonomisine bağlı olarak uluslararası ticaret yaygın hale gelmiş ve ülkeler yoğun bir rekabet ortamı içerisine girmişlerdir. Bu sebeple ülkeler uluslararası alanda hedefledikleri pazar payına sahip olabilmek, toplumun refah seviyesini yükseltebilmek ve ekonomik büyüme sağlayabilmek amacıyla rekabet güçlerini arttırmaya çalışmaktadırlar. Türkiye'nin dış ticaret açısından bir değerlendirmesi yapılarak özellikle dışa bağımlılığını azaltmada hangi ürün gruplarında avantaj ya da dezavantaj sahibi olduğunu tespit etme ihtiyacı bu çalışmanın ortaya çıkış noktasını oluşturmuştur. Çalışmanın amacı, Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 10 ülke ile ticaret hacmi karşılaştırılarak 97 ürün grubu içinden rekabet gücünün ortaya konulmasıdır. Çalışmada Balassa'nın Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmada incelemeye konu olan dönem ortak veri mevcudiyetine bağlı olarak 2005-2018 dönemini kapsamakta olup, analiz aşamasında kullanılan veriler Uluslararası Ticaret Sınıflandırması TradeMap veri tabanından elde edilmiştir. Analiz sonucuna göre Türkiye'nin 97 ürün grubundan ortalama olarak 42'sinde karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olduğu, bu 42 ürün grubu içinden 19 adet üründe ise yüksek rekabet gücü elde ettiği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially due to the liberal market economy, nowadays, international trade has become extensive, and countries have been in an intense competitive environment. That is why, countries try to increase their competitiveness level to have a market share they target in the global arena, to increase the welfare level of the society, and to achieve economic growth. The starting point of the work is to assess Turkey's situation in international trade and to detect which product groups the country has advantages or disadvantages in to reduce the external dependence. The aim of this study is to demonstrate Turkey's competitiveness in 97 product groups in comparison with the top 10 countries who import these goods from Turkey. Balassa's Revealed Comparative Advantages method is used in the study. The period under examination in the study covers the period 2005-2018 depending on the availability of common data, and the data used in the analysis is obtained from the International Trade Classification TradeMap database. According to the findings, Turkey has comparative advantage in 42 product groups out of 97, and in 19 of them show high competitiveness.