Michel Foucault'nun iktidar anlatısında hukukun konumlanması
The position of law in Michel Foucault's narrative ofpower
  1. Tez No: 669526
  2. Yazar: İREM ÇAĞLAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İktidar insan var olduğundan bu yana var olagelmiş ve yaşamın her yerine nüfuz etmiş bir kavramdır. Ekonomi, siyaset, psikoloji gibi birden çok bilimsel alana etki etmesi nedeni ile hakkında en çok inceleme yapılan kavramlardan biri olmuştur. Bu çalışmada Fransız düşünür Paul Michel Foucault'nun iktidar kavramına ilişkin anlatısı ele alınmıştır. Düşünür, çağdaşı ve öncüsü birçok düşünür tarafından genelde yukarıdan aşağı olmak üzere tek yönlü, baskıcı ve yasaklayıcı bir iktidar anlayışı yerine; yaşayan, yaşatan, insanın olduğu her ilişkide var olan bir iktidar ilişkisinden bahsetmektedir. Nihayetinde düşünür tarafından biyo - iktidar olarak adlandırılan bu iktidar, bireyin hayatını bir örümcek ağı sistemi gibi sarıp sarmalayan, onu bir özne olarak yeniden yaratan pozitif bir iktidardır. Foucault iktidar analizini, üç ayrı iktidar modeli üzerinden yapmıştır. Bunlar, hükümranlık, disiplin ve yönetim modelleridir. Çalışmada nihai olarak Foucault'nun iktidar anlatısında hukukun konumlanışının tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Bu tespit yapılırken üç iktidar modelinde ayrı ayrı hukukun nerede konumlandığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Power has been existed since the beginning of the human history and has penetrated every aspects of life. Since it has effects on multiple scientific disciplines as seen for economy, politics and physiology, it is one of the concept extensively studied. In this study, the main ideas of Foucault on power were evaluated. Unlike many of his processors and successors, who understand the sense of power as inhibitory and repressive actions evolving from top to bottom in one direction, he mentions a power relation, which is present in every relation of human beings as an everyday, socialised and embodied phenomenon. He calls this sense of power as bio-politic, which circles around people's life as a spider web and recreates them as political agents. Foucault has been made the analysis of power in three different power models: (i) the juridical, (ii) discipline, and (iii) governance. In this study, the positioning of law in Foucault's conception of power has been ultimately identified in three models.