Çoklu ortamla değerlendirme materyalinde duygusal tasarımın işe koşulmasının bilişsel yüke ve motivasyona etkileri
The effects of the emotional design in multimedia assessment material on the cognitive load and motivation
- Tez No: 669600
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL KABAKÇI YURDAKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Çoklu ortamla öğrenmeye ilişkin tasarım ilkeleri incelendiğinde öğrenenlerin motivasyonlarına ilişkin ilkeler bulunsa da bilişsel yük oluşturabileceği için motivasyon öğeleri ihmal edilmektedir. Oysa öğrenenlerin, bilişsel kaynaklarını kullanmaya hazır olmaları ve bu kaynakları kullanmak için motive olmaları, onların verilen görevleri tamamlamaya yönelik çaba sarf etmelerine yardımcı olabilmektedir. Duygusal tasarımın işe koşulduğu çoklu ortamlar, bilişsel yük oluşturmadan motivasyonu artırabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, duygusal tasarımın işe koşulduğu bir çoklu ortamla değerlendirme materyalinin öğrencilerin bilişsel yüklerine ve motivasyonlarına etkisini incelemektir. Çalışma, karma desenlerden açıklayıcı sıralı karma desen kullanılarak tasarlanmıştır. Çalışmada, üniversite öğrencilerine yönelik, fizik dersinin hareket ve kuvvet konusunda, çoklu ortamla değerlendirme materyali kullanılmış ve bu materyal duygusal tasarıma uygun olarak yeniden tasarlanmıştır. Çalışma 159'u deney, 147'si kontrol grubunda olmak üzere toplam 306 üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çoklu ortamla değerlendirme materyali kontrol grubuna, aynı materyalin duygusal tasarıma uygun olarak tasarlanan hali deney grubuna uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarından duygu durumu ölçeği, bilişsel yük ölçeği, ikincil görev, içsel motivasyon anketi ve yanıt verme çabası araçları ile veriler toplanmıştır. Sonuçta duygusal tasarımın işe koşulduğu çoklu ortamla değerlendirme materyalinin öğrenenlerde fazladan bilişsel yük oluşturmadığı ve öğrenenlerin motivasyonlarını da farklılaştırmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When the design principles of multimedia learning are examined, although there are principles regarding the motivations of the learners, the motivation elements are neglected as they may create cognitive load. However, the fact that learners are ready to use their cognitive resources and are motivated to use these resources can help them make efforts to complete the given tasks. Emotional design-based multimedia environments can increase motivation without creating cognitive load. The aim of this study is to investigate the effects of the emotional design-based assessment material on student's cognitive load and motivation. The study was designed using explanatory sequential mixed method design. In the study, the multimedia-based assessment material in the subject of force and motion in physics for university students was used and this material has been redesigned in accordance with the emotional design. The study was carried out with a total of 306 university students, 159 in the experiment group and 147 in the control group. The multimedia-based version of the evaluation material was applied to the control group and the emotional design-based version was applied to the experiment group. Data were collected from the experiment and control groups by positive affect scale, cognitive load scale, secondary task, intrinsic motivation questionnaire and response effort tools. As a result, it was determined that emotional design-based multimedia assessment material did not create an extra cognitive load on the learners and did not affect the motivations of the learners.