Türkiye'deki Suriyelilerin hukuksal statüsü
Legal status of Syrians in Turkey
- Tez No: 669599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL YENER KULBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Göç olgusu; insanlık tarihinin başladığı günden bugüne kadar önemini korumakta, toplumları ve kişileri etkilemeye devam etmektedir. Özellikle 20. yüzyılda meydana gelen savaşların bir sonucu olarak, ortaya çıkan göçler ve yaşanan mülteci problemleri uluslararası seviyede ele alınmış ve üzerinde çalışılan uluslararası düzenlemeler kabul edilmiştir. Bu açıdan bakıldığında Türkiye, geçmişten bugüne göç olgusuyla mücadele etmiş ve göç politikasıyla ilgili çeşitli davranışlar sergilemiştir. Türkiye, tarih boyunca mültecilere ve sığınmacılara yönelik birçok yasal düzenlemeyi de ele almıştır. Ancak Türkiye, Mart 2011'de yaşanan Suriye krizinden sonraki süreçte gerek mevzuatında gerekse göç politikasında çok sayıda eksikliğin olduğunu fark etti. Bu doğrultuda değişiklik yapmaya devam etmesinin kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu anladı. Açıkça söyleyebiliriz ki, Türkiye, göç olgularıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu çalışma, Suriyeli sığınmacıların ülkemizdeki hukukî durumlarını yürürlükte olan kanunlar ile ele almaktadır. Çalışma bu iddiaya dayanılarak üç bölümden oluşturulmuştur. İlk bölümde göç, mülteciler, sığınmacılar ve vatansız kavramları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Göçün gelişimi ve göçün teorik anlamda nasıl görüldüğü tartışılmıştır. Ayrıca mültecilerin ve sığınmacıların; uluslararası kuruluşlarda, uluslararası ve bölgesel anlaşmalarda nasıl ele alınacağı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Mülteciler ve sığınmacılar, hak ve göçmenlik sorunlarına müdahale etmek gibi evrensel yasal normlar açısından araştırılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, göçün genel tarihi hakkında bilgi sunulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'ne etkisi olan önemli göç vakaları üzerine bir çalışma yapılmış daha sonra da Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana, mültecilere ve sığınmacılara karşı alınan kararlar ve tüm önemli kurallar kronolojik olarak gözden geçirilmiştir. Türkiye'de ilk kez, yabancılara ve uluslararası korumaya ihtiyaç duyan kişiler için düzenlenen Yabancılar ve Uluslararası Koruma Yasası'nın (YUKK) ayrıntılı bir incelemesi yapılmıştır. İkinci bölümün son kısmında, genel olarak göç yönetimi ve Türkiye'de gelişmekte olan göç yönetimi ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde, geçen yüzyılın en önemli olaylarından biri olan Suriye'deki iç savaş ve bu iç savaşın ülkemiz üzerindeki etkisi değerlendirildi. Suriye siyasi tarihi ve Türkiye-Suriye ilişkileri incelendikten sonra,“Arap Baharı”adı verilen süreç ve ülkemize yönelik kitlesel göç akışı ele alındı. Bunun dışında, aniden kitlesel bir şekilde Türkiye'ye göç eden milyonlarca Suriyelinin yasal durumu ayrıntılı bir şekilde yorumlandı.
Özet (Çeviri)
The concept of immigration; It maintains its importance since the beginning of human history and continues to affect societies and individuals. Especially as a result of the wars that took place in the 20th century, migrations and refugee problems were dealt with at the international level and international regulations were adopted. In this respect, Turkey, has struggled in the past with today's immigration problems and exhibit various behaviors related to immigration policy. Turkey throughout history, has also dealt with many regulations for refugees and asylum seekers. But Turkey, in both immigration policy legislation required for the process after the crisis in Syria in March 2011, he noticed that many lack. He realized that it was an inevitable necessity for him to continue making changes accordingly. Clearly, we can say that, subject to remaining almost instantaneous and mass migration, Turkey is faced with a growing problem of Syrian refugees. This study claims to deal with the legal situation of Syrian refugees in our country with the laws in force. The study is composed of three parts based on this claim. In the first part, the concepts of migration, refugees, asylum seekers and statelessness are discussed in detail. The development of migration and how migration is viewed theoretically were discussed. In addition, refugees and asylum seekers; How it will be dealt with in international organizations, international and regional agreements has been studied in detail. Refugees and asylum seekers have been explored in terms of universal legal norms such as dealing with rights and immigration issues. In the second part of the study, information about the general history of migration is presented. A study on the effect of the Republic of Turkey made important immigration cases since then the establishment of the Republic of Turkey, the decisions taken against refugees and asylum-seekers and all major rules have been revised chronologically. first time in Turkey, foreigners and held for persons in need of international protection of Foreigners and International Protection Act (yucca) has made a detailed examination. In the last part of the second chapter, the overall migration management and migration management emerging in Turkey were discussed. In the last part of the study, one of the most important events of the last century, the civil war in Syria and the impact of this civil war on our country were evaluated. After the political history of Syria and Turkey-Syria relations are examined, the“Arab Spring”is the name given to the process were discussed and massive migration flows towards our country. Apart from this, suddenly a massive legal status of the millions of Syrians who immigrated to Turkey was interpreted in a detailed manner. Finally, in view of changing the current migration policy issues facing Syrian refugees living in Turkey and their effects were analyzed by a sociological perspective.