Yeni medya ve ideoloji: Netflix yapımı dizilere Althusser'ci bir yaklaşım (Messiah ve Designated Survivor örneği)
New media and ideology: An Althusser approach to Netflix produced series (Example of Messiah and Designated Survivor)
- Tez No: 669628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ETEM ZİNDEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İdeoloji kavramı doğrudan iktidar alanıyla ilişkilendirilmektedir. Medya, iktidarın ideolojisini topluma yayan en önemli aygıtlardan biri olarak kabul edilmektedir. İktidar, ideoloji ve medya ilişkisine odaklanan bu çalışmanın amacı Althusser'in düşünceleri açısından bir DİA olma özelliği gösteren küresel dijital yayın platformu Netflix'in orijinal içeriklerinin örtük anlamının gün yüzüne çıkarılmasıdır. Bu bağlamda çalışmada, ilk önce ideoloji kavramı ve Marksist ideoloji kuramları üzerinde durulmuştur. Daha sonra gelişen internet teknolojine bağlı olarak yerel ve küresel dijital yayın platformlarının karakteristiği belirlenerek Netflix'in yapısı, stratejisi ve içerikleri detaylı bir şekilde ortaya konulmuştur. Çalışmanın amacı doğrultusunda Netflix orijinal yapımı Designated Survivor ve Messiah dizileri eleştirel söylem çözümlemesi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmada küresel dijital yayın platformu olan Netflix dizi içerikleri üzerinden Amerika'nın ideolojisi ile güncel siyasetinin kurulan söylemlerle yeniden üretildiği tespit edilmiştir. Bu bağlamda incelenen her iki dizide de ABD'nin değerleri yüceltilmiş ve İslamofobik söylemler kurularak Ortadoğu devletlerinin düşman, Müslümanların ise terörist olarak temsil edildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of ideology is directly associated with the area of power. Media is regarded as one of the most important devices that spread the ideology of the power to the society. The aim of this study, which focuses on the relationship between power, ideology and media, is to reveal the implicit meaning of the original contents of the global digital broadcasting platform Netflix, which is a ISA in terms of Althusser's thoughts. In this context, firstly, the concept of ideology and Marxist theories of ideology were dwelt on. Then, depending on the developing internet technology, the characteristics of local and global digital broadcast platforms were determined and the structure, strategy and contents of Netflix were revealed in detail. For the purpose of the study, Netflix original production Designated Survivor and Messiah series were examined by the method of critical discourse analysis. In the research, it was determined that the ideology and current politics of America were reproduced with the established discourses through the series content of Netflix, which is the global digital broadcasting platform. In both series examined in this context, the values of the USA were glorified and Islamophobic discourses were established and it was concluded that Middle Eastern states were represented as enemies and Muslims as terrorists.