Lasık ve PRK yapılan hastalarda görsel, refraktif ve aberasyon sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of visual, refractive and aberration results in lasik and PRK applied patients
  1. Tez No: 669667
  2. Yazar: BETÜL ORTATATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızda düşük ve orta düzey miyopi ve astigmatizmanın düzeltilmesinde LASIK ve PRK yöntemlerini görme keskinliği, refraksiyon ve aberasyonlar açısından karşılaştırmayı amaçladık. Gereç (Hastalar) ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları AD Excimer Lazer Ünitesinde Ocak 2017 ve Ocak 2018 yılları arası miyopi ve astigmatizma nedeni ile LASIK uygulanan 98 hastanın ve PRK uygulanan 102 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların işlem öncesi, 1. ay ve 1. yıl kontrollerinde en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), düzeltilmemiş görme keskinliği (DGK), refraktif ve aberasyon sonuçları değerlendirildi. LASIK ve PRK işleminden sonra hedef sferik eşdeğer ±0.50 diyoptri aralığında belirlendi. Sonuçlar gruplar arası ve grupların zaman içerisindeki değişimlerini kapsayacak şekilde kıyaslandı. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ve cinsiyet dağılımı gruplar arasında benzerdi (p>0,05). LASIK ve PRK gruplarının preoperatif DGK, EİDGK, sferik eşdeğerleri, astigmatizma, aberasyonları arasında anlamlı bir fark yoktu. DGK Snellen eşelinde, LASIK ve PRK yapılan hastalarda preoperatif sırasıyla 0,19 ± 0,23, 0,13 ± 0,14 (p=0,122), 1. yıl kontrollerinde yine sırasıyla 0,98 ± 0,05, 0,98 ± 0,05 (p=0,900) olarak bulundu. Postoperatif 1. ayda PRK'da sferik aberasyon anlamlı olarak LASIK'ten fazla bulundu (p:0,030). Postoperatif 1. yılda PRK'da sferik aberasyon LASIK'e göre anlamlı olarak az tespit edildi (p:0,043). Postoperatif 1. ay ve 1. yılda LASIK'te horizontal ve vertikal koma değerleri anlamlı olarak PRK'dan yüksek bulundu (1. ay ve 1.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to compare LASIK and PRK methods for correction of low and medium level myopia and astigmatism in terms of visual acuity, refraction and aberration. Materials (Patients) and Methods: Patient files of 98 people to whom LASIK is applied and 102 people to whom PRK is applied because of myopia and astigmatism between January 2017 and January 2018 in Health Sciences University, Gülhane Medical Faculty, Department of Eye Diseases Excimer Laser Unit are analyzed retrospectively. Best corrected visual acuity (BCVA), uncorrected visual acuity (UCVA), spheric equivalent, refractive and topographic results of the patients are evaluated at preoperative, 1st month and 1st year examinations. Target spheric equivalent after LASIK and PRK operation is determined in the range of ± 0.50 diopter. Results are compared by involving between group and changes in the course of time for each group. Results: Age and gender range of the patients who joined the study is similar between groups (p>0.05). There was no significant difference between preoperative UCVA, BCVA, spheric equivalents, astigmatism and aberrations of LASIK and PRK groups. UCVA is found as 0.19 ± 0.23, 0.13 ± 0.14 (p=0.122) at the preoperative examinations, 0.98 ± 0.05, 0.98 ± 0.05 (p=0.900) at the 1st year examinations of the patients to whom LASIK and PRK are applied respectively. At the postoperative 1st month, spheric aberration in PRK is found higher then LASIK significantly (p:0.030). At the postoperative 1st year, spheric aberration in PRK is detected less then LASIK significantly (p:0.043).