Novell altında otomasyon programı uygulaması
Application of an automation program under novell
  1. Tez No: 66967
  2. Yazar: YÜKSEL AY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu çalışmada bir otomasyon sistemi örneği olan, hasta takip ve faturalandırma programı yazılmıştır. Bu programın yazılması sırasında iki noktaya ağırlıklı olarak önem verilmiştir. Birincisi kullanıcıya hitap etmesi açısından mümkün olduğunca anlaşılır ve kullanışlı menüler tasarlanmış ve kayıt yapılması sırasında kullanıcının en az şekilde klavye kullanması, dolayısı ile de zaman kazancı sağlaması ve birikmelerin önlenmesi sağlanmaya çalışılmıştır. İkincisi ise dataların çokluğu nedeni ile hızlı bir biçimde kayıt ekleme, kayıt silme, arama, listeleme ve döküm işlemleri için uygun ve güvenli bir dosya yapısının belirlenmesidir. Bu amaçla bir çok denemeden sonra ağaç dosya yapısı kullanılmıştır. Bu amaçla kayıtlardan seçilen anahtar kelimelere ikili ağaç yöntemi ile indeks dosyalan oluşturulmuş ve yüksek bir erişim hızı sağlanmıştır. Dosya işlemleri sırasında sadece yazmak ve kayıt okumak için ana dosyalar kullanılmakta, diğer arama, sıralama ve kayda erişim işlemleri için indeks dosyalan kullanıldığı için ana dosyalardaki bozulmalar minimuma indirilmeye çalışılmıştır. Programın yazımında ağırlıklı olarak iki nokta üzerinde durulmuştur. Birincisi kullanıcı ara yüzü olan menü şekilleri ve kolay kullanımı, ikincisi ise yapılan işin kolay ve hızlı bitirilebilmesidir. Program Borland C++ derleyicileriyle derlenmektedir. Bu program Novell ve DOS işletim sistemleri altında denenmiştir. Anahtar Kelimeler : İkili ağaç, nesne, novell, veri tabanı, indeks, nesnel programlama
Özet (Çeviri)
SUMMARY A hospital management program is developed and tested as a part of hospital automation system in this study. Two major goals has been considered during the development of the program. The first goal is to make the program user friendly. The second goal İs to minimize the average access time so that large number of records stored in the master file does not mean intolerable access times as in the case of a sequential file organization. The first goal is achieved by designing data entry forms activated through pull down menus. These forms inherit objects derived from an abstract class. Inheritance property of the Object Oriented Programming (OOP) not only simplifies the development of the software but also minimizes data entry time for the user. The second goal which is a trade-off between the amount of the data stored in the database and the access time for individual records is achieved by selecting an appropriate data structure and a file organization. An m-way search tree stores the index of the individual record keys whereas a relative file organization is preferred to minimize the access time and to simplify add, modify and delete operations on the database. Master file is accessed for the storage and retrieval process and other operations on database like sorting, listing and deleting access the index files. The program is compiled with Borland C++ 3.0 and is tested on Novel networks. Key Words : Binary tree, object, novell, database, index tree, oop VI