Morbid obez ve obez hastalarda DMFT indeksi ve tükürük değerlerinin incelenmesi
Investigation of DMFT index and saliva values in morbid obese and obese patients
  1. Tez No: 669673
  2. Yazar: GİZEM AYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK DAYI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Obezite gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri etkileyen küresel ve kronik bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı morbid obezite ve obezitenin DMFT indeksi ve tükürük değerleri (uyarılmamış tükürük akış hızı, uyarılmış tükürük akış hızı, tükürük viskozitesi, tükürük pH'ı ve tamponlama kapasitesi) üzerine etkilerini incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya 18-68 yaş aralığında 50 morbid obez, 50 obez ve 50 normal kilolu hasta katılmıştır. Hastaların çürük, kayıp ve dolgulu dişlerinin hesaplandığı DMFT indeksi klinik muayene ile belirlenmiştir. Tükürük değerleri ise GC Saliva Check Buffer tükürük kiti yardımıyla saptanmıştır. Hastalar ağız bakım alışkanlıkları, beslenme alışkanlıkları ve sosyoekonomik durumlarının belirlenebilmesi amacıyla ankete tabi tutulmuştur. Araştırma verilerinin istatistiksel değerlendirmesinde IBM SPSS for Windows Version 22.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Morbid obez, obez ve normal kilolular (kontrol grubu) arasında çürük diş sayısı, dolgulu diş sayısı, uyarılmamış tükürük akış hızı ve tükürük viskozitesinde anlamlı farklılığa rastlanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity is a global and chronic disease affecting developed and developing countries. The aim of this study is to examine the effects of morbid obesity and obesity on DMFT index and saliva values (unstimulated saliva flow rate, stimulated saliva flow rate, saliva viscosity, saliva pH and buffering capacity). Materials and Methods: 50 morbid obese, 50 obese and 50 normal weight patients between the ages of 18-68 participated in the study. The DMFT index, which calculates the decayed, missing and filled teeth of the patients, was determined by clinical examination. Saliva values were determined using the GC Saliva Check Buffer saliva kit. The patients were surveyed to determine their oral care habits, nutritional habits and socioeconomic status. IBM SPSS for Windows Version 22.0 program was used for statistical evaluation of research data. Results: There was no significant difference in the number of decayed teeth, filled teeth, unstimulated saliva flow rate and saliva viscosity among morbid obese, obese and normal weight (control groups) (p>0.05).