Türkiye'de askerî tarihe yönelik yaklaşımlar: Askerî Tarih Bülteni'nin içerik analizi
Approaches to military history in Turkey: Content analysis of Askerî Tarih Bülteni
- Tez No: 669679
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM BAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Askeri Tarih Bülteni, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 1976 yılında yayın hayatına başlayarak 2003 yılındaki isim değişikliği ile Askeri Tarih Araştırmaları adını almıştır. Dergide, 1976-2020 yılları arasında 840 makale yayımlanmıştır. Bu tezde derginin 1976-2020 yılları arasında yayımlanan 840 makalesinin içerik analizi yapılmıştır. Bu tezin amacı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ulusal tarihe yönelik perspektifi, yayımlanan çalışmalardaki tarih örüntüsü elde etmeye çalışmaktır. Analiz birimi olarak; yazarların cinsiyet dağılımı, akademik veya askerî unvanları, kurumları; makale konularının ilgisi, türleri, dönemleri, bölgeleri gibi unsurlar kullanılmıştır. Daha önce bu kapsamda bir çalışma yapılmadığından bu tezin alana önemli bir katkı sağlaması beklenmektedir. Her iki derginin 1976-2020 yılları arasında tüm sayılarına ulaşılmış, toplam 840 makale taranmıştır. Araştırma içerik analizi yönteminin frekans analizi tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma için gerekli olan veriler makalelerin okunması ile elde edilmiştir. Sonuç olarak, derginin amaç ve kapsam ifadesinde yer alan“Türk askerî tarihi başta olmak üzere dünya askeri tarihinin bilimsel ölçüler içerisinde aydınlatılmasını ve yapılan akademik çalışmaların okuyucu ile buluşturulmasını amaçlamaktadır.”açıklamasına uygun şekilde makalelerin konularının askerî tarih ile ilişkisi olup olmadığına dair sınıflandırma yapılmıştır. Buna uygun olarak makalelerin büyük bir çoğunluğunun; savaş, antlaşmalar, mübadele, uluslararası ilişkiler gibi askerî tarihin kapsamına giren konular olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Askeri Tarih Bülteni [Military History Bulletin] began being published in 1976 by the Turkish Armed Forces and was renamed Askeri Tarih Araştırmaları Dergisi [Journal of Military History Research] in 2003. Between 1976-2020, 840 articles were published in the journal. This thesis performs a content analysis of the 840 articles the journal published between 1976-2020. The aim of this thesis is to try and obtain the Turkish Armed Forces' perspective on national history and the historical patterns in the published studies. The study uses authors' gender distribution, academic titles/military ranks, and institutions as units of analysis as well as elements such as the relevance of article topics, types, periods, and regions. Because no previous study has been made in this context, this thesis is expected to provide a significant contribution to the field. All issues from the two journals between 1976-2020 have been accessed with a total of 840 articles being scanned. The research has been carried out using the frequency analysis technique, a content analysis method. The data required for the research have been obtained by studying the articles. As a result, classification was made regarding whether or not the topics of the articles were related to military history in a way appropriate for describing the phrase“Aiming to enlighten world military history, especially Turkish military history, within scientific standards and to bring the performed academic studies together with the readers,”which occurs in the journal's statement of purpose and scope. Accordingly, most articles are observed to have topics within the scope of military history, such as war, treaties, trade-offs, and international relations.