Sosyal medya reklamlarına güven
Adrust in social media
  1. Tez No: 669678
  2. Yazar: FATMA MELİHA NEVGÜL ANBARLILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Araştırmanın temel amacı, sosyal medya reklamlarında mecra ve fenomenlerin güvene etkisini incelemektir. Mecra olarak Youtube ve Instagram belirlenirken her iki mecrada da fenomenli ve fenomensiz reklam içerikleri incelenmiştir. Açıklayıcı araştırma yöntemiyle nicel desenli bir çalışma yapımıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Soh (2006) tarafından geliştirilmiş THE ADTRUST ölçeğinin Türkçe geçerlik ve güvenirliği yapılmıştır ve ölçeğe Reklam Güven Ölçeği ismi verilmiştir. Araştırmada tercih edilmiş dört reklam içeriği 117 kadın ve 263 erkekten oluşan, 18-60 yaş arasındaki 380 kişiye izletilerek her bir reklam hakkında sunulan ölçek sorularının cevapları alınmıştır. Araştırma sonucunda reklamın fenomenli ya da fenomensiz olması ile yayınlandığı mecranın reklama güveni anlamlı düzeyde farklılaştırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca sosyal medya reklamlarına karşı genel güvenin ve sosyal medya kullanım alışkanlıklarının da reklama güveni önemli oranda etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the effects of media and influenecers on trust in social media advertisements. While YouTube and Instagram were determined as channels in the study, advertising contents with and without influenecers are examined in both channels. It is a quantitative study using descriptive research method. The Turkish version of THE ADTRUST scale, developed by Soh (2006), was used to measure the level of adtrust. The four different advertisement content of the same brand were tested on 380 people between the ages of 18-60, consisting of 117 women and 263 men, in terms of adtrust. As a result, it has been determined that the type of social media and the precense of an influencer have significant effects on adtrust. In addition, it has been determined that general trust towards social media advertisements as well as the social media usage habits significantly affect adtrust.