Proksimal femur periprostetik kırıkları için geliştirilen çok düzlemli semisirküler yeni nesil implant sistemi
Multi plane semicircular new generation implant system developed for proximal femur periprosthetic fractures
  1. Tez No: 669700
  2. Yazar: AHMET BURAK SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. UYGAR DAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Femurun periprostetik kırıkları, ortopedi ve travma cerrahisinde ciddi bir sorundur. Artan sayıda total kalça artroplastisi nedeniyle, periprostetik kırıkların insidansı sürekli olarak artmaktadır. Periprostetik femur kırıkları, primer total kalça replasmanı yapılan hastalarda en yaygın üçüncü reoperasyon nedenidir. Ameliyat sonrası dönemde hasta memnuniyeti genellikle kötüdür. Komplikasyonlar, artan ölüm oranı ve yüksek maliyet bu kırıkların dezavantajlarıdır. Tedavideki ana hedefler kırığın kaynamasını sağlamak, stabil protez ve ambulasyona uygun fonksiyonel bir uzuv elde etmektir. Bu kırıkların tedavi planlaması, kırığın konumuna ve implant stabilitesine dayanmaktadır. Çoğu durumda, tedavi cerrahidir ve cerrahi yöntemin türü, kırığın tipine bağlıdır. Cerrahlar arasında, tedavisi zor olan bu kırıkların sorunsuz bir şekilde iyileşmesini sağlayacak optimum tedaviye ihtiyaç olduğu konusunda fikir birliği vardır. Bu çalışmanın amacı periprostetik femur kırığı olan osteoporozlu hastalarda dahi stabil bir tespit sonrası erken mobilizasyona izin veren güvenilir bir implantın geliştirilmesidir. Çalışmanın mekanik kısmı Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü, Margem Biyomekanik Laboratuarı'nda yapıldı. Üç grup halinde beşer sentetik femur kemiğine femoral komponent yerleştirildikten sonra protez çevresi femur korteksinde deneysel kırık modeli oluşturulup, birinci grup kilitli plak vida ile, ikinci grup kilitli plak vida ve kablo ile, üçüncü grup yeni tasarlanan implant ile tespit edildi. Hazırlanmış olan örnekler biyomekanik laboratuarında aksiyel yüklenmelere tabi tutuldu ve grupların aksiyel yetersizlik yüklenme değerleri karşılaştırıldı. Sonlu elemanlar yöntemi ile yapılan ön analizlerde tasarlanan yeni implantın her üç eksende de stabil bir tespit sağladığı saptanmıştır. Çalışmamızda femur kırıkları için geliştirilen çok düzlemli semisirküler yeni nesil implant sisteminin stabiliteyi arttırdığını gösterildi. Çoklu düzlemlerde tespit sağladığı için geliştirilmesi, aynı mekanizma ile farklı tasarımların yapılması açısından öncü olma özelliği taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Periprosthetic fractures of the femur are a serious problem in orthopedic and trauma surgery. Due to the increasing number of total hip arthroplasties, the incidence of periprosthetic fractures is constantly increasing. Periprosthetic femoral fracture is the third most common cause of reoperation in patients undergoing primary total hip replacement. Patient satisfaction is generally poor in the postoperative period. Complications, increased mortality and high cost are the disadvantages of these fractures. The main goals of treatment are to ensure the healing of the fracture, to obtain a stable prosthesis and a functional limb suitable for ambulation. The management of these fractures is based on the location of the fracture and implant stability. In most cases, treatment is surgical and the type of surgical method depends on the type of fracture. There is a consensus among surgeons that an optimum treatment is needed to ensure that these difficult-to-treat fractures heal smoothly. The aim of this study is to develop a reliable implant that allows early mobilization after stable fixation even in osteoporosis patients with periprosthetic femur fracture. The mechanical part of the study was done in Karabük University Margem Biomechanics Laboratory. After the femoral component was placed in each of five synthetic femoral bones in three groups, an experimental fracture model was created in the femoral cortex around the prosthesis, and the first group was fixed with locking plate screws, the second group with locked plate screws and cables, and the third group with a newly designed implant. The prepared samples were subjected to axial loading in the biomechanics laboratory and the axial insufficiency loading values of the groups were compared. In the preliminary analyzes made with the finite element method, it was determined that the new implant designed provides a stable fixation in all three axes. In our study, we showed that the multi-planar semicircular new generation implant system developed for femoral fractures increases stability. Since it provides detection in multiple planes, it is considered to be a pioneer in terms of developing different designs with the same mechanism.