Menteşeli diz protezlerinde (modüler tümör rezeksiyon tipi) değişik femoral stem uzunluklarının femur üzerindeki stress etkileri in-vitro biomekanik çalışma
The effect of different femoral stem lengths on the femoral bone with hinge type (modular tumor resection) knee prosthesis
  1. Tez No: 440002
  2. Yazar: EYAD SKAIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ŞÜKRÜ ARAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç : Son 15 yıl içerisinde diz revisyon ve alt ekstremite kurtarma cerrahisi, yeni gelişen tanısal teknoloji ve adjuvant kemoterapi sayesinde çok başarılı sonuçlar göstermektedir. Revizyon diz ve alt ekstremite kurtarma cerrahisinde ligamentlerin hasarlanmasına bağlı instabil dizlerder ve distal femur kemik stoğunun yetersiz kaldığı durumlarda uzun saplı menteşeli tam sınırlandırılmış protezler kullanılmaktadır. Bu implantlar birkaç düzlemde normal diz hareketlerini kısıtladığından; implant-çimento ve kemik-çimento aralıklarındaki stressler oldukça fazladır. Aseptik gevşemenin ve periprostetik kırıkların mekanizması, protez sisteminin yarattığı ''stress shielding'' fenomenine ve korkital atrofiye bağlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, değişik femoral stem uzunluklarının femoral korteks üzerindeki stress etkilerinin, gerinim ölçümleri yoluyla biyomekanik olarak değerlendirilmesidir. Hastalar ve yöntemler : Bu çalışmada tümör rezeksiyon protezlerinde kullanılan femoral protez stemi iki ayrı uzunluğa (120 mm'lik ve 200 mm'lik) ayrılarak, femoral kemikte yarattıkları stress farklarının ve kortekse etkilerinin biyomekanik olarak ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu deneysel çalışmada 2 adet (1sağ, 1sol) tümör rezeksiyonu protezi ve 12 adet kadavra materyali (6 sağ femur, 6 sol femur) kullanılmıştır. Bu biomekanik çalışmada, femurun korteksine gelen stressleri ölçmek için FLA-10-11 tip gerinim ölçücü kullanılmştır. Kadarva materyali bilgisayar kontrolünde yük veren (SHIMADZU AUTOGRAPH AG-50 KNG TESTİNG MACHİNE) basma ve çekme makinesinin altına yerleştirilmiştir. Bulgular: Her iki stem uzunluğu farklı stress güçleri farklı korteksler üzerine göstermektedir. Özellikle posterior, orta medial ve proksimal lateral kortekslerde. Çıkarım: Her iki stem uzunluğu,hem 15⁰ fleksiyonda hem de tam ekstansiyonda, uzun stemde daha fazla olmak üzere, distalda lateral kortekse, stem ucunda medial ve lateral kortekse, stem ucunun 3 cm proksimalinde medial ve posterior kortekse, farklı kompressif ve tensil gerinimler oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction : Limb salvage and knee revision arthroplasty procedures have become increasingly successful in the past 15 years. Due to ligaments damage and the resulted distal femoral bone stock diffeciency, constrained hing type prosthesis were used frequently to maintain stability and resurface both the femur and the tibia. When compared to other implant types (semiconstrained and nonconstrained), it has a more ratio of aseptic loosening periprosthetic fractures and metal fatigue like complications. The aim of this work is to study the biomechanical effects on different femoral stem lengths in hinge type knee prothesis on the distal femoral bone. Materials and methods: The left and the right lower extremity of 6 cadaver were chosen in this work. Two femoral stem lengths (120 mm and 200 mm) were used, with every stem length was used in six cadavers. After cemented insertion of stems three groups of strain-gauges (with each group consisting of four strain-gauges) distributed on cortices of the distal femur. Every cadaveric sample was placed under a computerized testing machine (SHIMADZU AUTOGRAPH AG-50KNG TESTİNG MACHİNE). Every sample was tested in two positions, 15⁰ felxion and full extension Results : Both short and long stems demonstrated different stress forces on different strain gauges areas, mainly on the posterior, mid-medial cortex and the proximal lateral cortex. Conclusions : Both femoral stem lenghts (long and short ) and espacially the long stem (200mm) have shown different high compressive and tensile stress distribution on the femoral cortex around the prosthetic stem.