Onkoloji hastalarının evde bakım gereksinimlerinin belirlenmesi: Ölçek geliştirme çalışması
Determination of home care needs of oncology patients: Scale development study
  1. Tez No: 669704
  2. Yazar: YASİN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN TOKEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş-amaç: Kronik hastalıklar grubunda yer alan kanser tedavisi açısından ve teşhis edilen bireyin yaşam şeklini etkilemektedir. Son dönemde gelişen tanılama yöntemleri sayesinde tanı koyulamayan birçok vakanın da tanılanmasının da etkisiyle onkoloji hastalarının sayında artış olmuştur. Gereç-Yöntem: Araştırmanın evrenini, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji kliniğinde yatan ve polikliniğine başvuran tüm onkoloji hastaları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini belirlenen evren içinden dahil edilme kriterlerine uygun olan rastgele örneklem seçim yöntemi ile seçilen 159 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri; Hastalara ilişkin Demografik Özellikler Formu (EK-1) ve araştırmanın amacına uygun olarak geliştirilen“Onkoloji Hastalarının Evde Bakım Gereksinimlerinin Belirleme Ölçeği”(EK-2) kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama formları araştırmacı tarafından yaklaşık 15-20 dk içerisinde yüz yüze doldurulmuştur. Açıklayıcı faktör analizi uygulamasından önce, örneklem büyüklüğünün faktör analizi yapma uygun olup olmadığını test etmek amacıyla Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) testi uygulanmıştır. Ancak genel olarak araştırmacılar tarafından tatminkâr olarak düşünülen minumum KMO değeri 0,7'dir.
Özet (Çeviri)
Introduction-Objective: Cancer diseases in the chronic diseases group affect treatment and lifestyle of the diagnosed individual. The number of oncology patients has increased due to the diagnosis of many cases that cannot be diagnosed. Materials and Methods: The population of the study consisted of all oncology patients admitted to the outpatient clinic of the Medical Oncology Clinic of Atatürk Training and Research Hospital, Izmir Kâtip Çelebi University. The sample of the study consisted of 159 patients who were selected by random sample selection method which was in accordance with the inclusion criteria. Data Collection tools are Demographic Characteristics Form and Home Care Needs Assessment Scale of Oncology Patients developed in accordance with the aim of the study. Before the exploratory factor analysis, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) test was applied to test whether the sample size was suitable for factor analysis. However, the minimum KMO value which is generally considered satisfactory by the researchers is 0,7.