Üniversite öğrencilerinin aile içi şiddete yönelik tutumları ile öfke ifade tarzı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between university students' attitudes towards domestic violence and expression of anger
  1. Tez No: 669705
  2. Yazar: GÜLŞAH KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gençlik araştırmaları, özellikle Türkiye gibi oldukça büyük ve genç nüfusa sahip, gelişmekte olan her ülke açısından daha da önem kazanmaktadır. Konuya bu açıdan bakıldığında gençliği araştıran, gençlik sorunları üzerinde duran, özellikle gençlik ve şiddet ile ilgilenen bilimsel araştırmaların, ülkemiz için önemi daha anlaşılır hale gelmektedir. Bu çalışmada son zamanlarda çok fazla yaygınlık gösteren ve dikkat çeken aile içi şiddete yönelik tutumlar konusunun üniversite öğrencileri üzerinde incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda üniversitede eğitim gören gençlere anket çalışması uygulanarak şiddetin sadece fiziksel şiddetle sınırlı kalıp kalmadığı ayrıca ekonomik, duygusal, sözel ve cinsel şiddetin de var olup olmadığı incelenecektir. Geleceğin anne babaları olacak gençlerin şiddet karşısında takındıkları tutumları, onların ilerleyen süreçte eşlerine ya da çocuklarına şiddet uygulayıp uygulamayacakları konusunda davranışlarını etkileyebileceğinden, gençlerin görüşleri tespit edilecek ve öfkelerini ifade ediş biçimleri ile aile içi şiddete yönelik görüşleri incelenecektir. Böylelikle bu tez çalışmasının gelecekte yapılacak şiddetin azaltılabilmesi ile ilgili teorik ve uygulamalı çalışmalara ışık tutması düşünülmektedir. Araştırma grubu, İstanbul Gelişim Üniversitesi, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Psikoloji Bölümü 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencisi olup gönüllü olarak çalışmaya katılan kişilerden oluşmaktadır. Araştırma grubunu, 2019-2020 yılları arasında eğitim ve öğretimine devam eden İktisadi İdari Ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji bölümü 1, 2, 3 ve 4. Sınıf öğrencilerinden rastgele ve gönüllülük esasına göre seçilen 200 lisans öğrencisi oluşturacaktır. Bu araştırma için veriler uygulanan anketler aracılığı ile toplanmıştır. Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin, araştırmada kullanılacak olan Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği' ni ve Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği' ni içten ve doğru cevapladıkları varsayımından hareket edilmiştir. Sonuç olarak araştırma bulguları Birinci sınıf öğrencilerinin öfkeyi içselleştirme düzeyleri dördüncü sınıf öğrencilerinden daha fazla olduğunu ve erkeklerin şiddeti olağanlaştırma, şiddeti genelleştirme ve şiddeti saklama düzeyleri kadınlardan daha fazla olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Youth research, especially with such a sizable proportion of young population, Turkey is more important in a country suffering from the developing world. When approached in this way, considering the importance of scientific researches on youth and violence, especially the researches on youth and youth problems will be better understood. In this study, it is aimed to examine the attitudes of university students towards domestic violence, which have recently become more prevalent and attracting attention. When the literature is examined, it is observed that anger and violence are related to each other and the way anger is expressed and controlled; cultural characteristics, individual expectations, learned behaviors, family behaviors, educational status, age and gender (9). In this study, it is aimed to investigate whether there is a variable affecting the attitude towards domestic violence and the relationship between university students' attitude towards domestic violence and anger expression style will be evaluated. For this purpose, a survey will be applied to university youth to examine whether violence is limited to physical violence or not, as well as economic, emotional, verbal and sexual violence. Since the attitudes of young people, who will be the parents of the future, against violence may affect their behavior on whether they will commit violence to their spouses or children in the future, their views will be determined and the way they express their anger and their views on domestic violence will be examined. Thus, it is thought that this thesis study will shed light on theoretical and practical studies on the reduction of future violence The research group consists of students from Istanbul Gelişim University, Faculty of Economics, Administrative and Social Sciences, Department of Psychology 1, 2, 3 and 4, and participated in four. The research group will consist of random and voluntary undergraduate students from the 1, 2, 3 and 4 grade students of the Faculty of Economics, Administrative and Social Sciences, Department of Psychology, who continue their education between 2019-2020. Discovery for this research was collected through surveys. Research Findings The level of internalization of anger in first-year students is higher than fourth-year students, and men's normalizing violence, generalizing violence, and writing violence indicate more information than women.