Yapay zekânın anonim şirketin yönetim kurulunda yer almasının hukuki sorumluluğa etkisi
Impact of deployment of artificial intelligence in joint-stock companies' board of directors on legal liability
- Tez No: 669739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FETHİ ŞUA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
2014 yılında, Hong Kong'da yerleşik, rejeneratif tıp alanında faaliyet gösteren bir risk sermayesi şirketinin, VITAL (Validating Investment Tool for Advancing Life Sciences) isimli algoritmayı yönetim kurulu üyesi olarak atadığını duyurmasıyla birlikte, yapay zekânın yönetim kurulu üyesi olması konusundaki tartışmalar ivme kazanmıştır. Hakikaten yapay zekâ alanında yaşanılan gelişmelerin hız kazanması neticesinde, yapay zekâ, işletme modelleri üzerindeki etkisini göstermeye başlamış ve VITAL örneğinde olduğu gibi, uygulamada, şirketlerin yönetiminde gittikçe daha önemli bir rol üstlenmeye başlamıştır. İşbu çalışmamızda da yapay zekânın anonim şirketin yönetim kuruluna destekleyici (assisted), tamamlayıcı (augmented) ve otonom ya da aktör (autonomous) olarak dahil olmasının, ticaret hukuku çerçevesinde, üyelerin hukuki sorumluluğuna etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In 2014, a Hong Kong based venture capital firm, active in the field of regenerative medicine, announced that it had appointed an algorithm named VITAL to its board of directors. The announcement accelerated the discussion in academia regarding the deployment of artificial intelligence systems in companies' board of directors. As a matter of fact, rapid developments in the field of artificial intelligence have shown their impact on business models, and just like VITAL, in practice, artificial intelligence systems have started playing an important role in the management of companies. In this regard, the present thesis mainly examines the impact of deployment of artificial intelligence in board of directors of joint stock companies as assisted artificial intelligence, augmented artificial intelligence and autonomous artificial intelligence on the board members' legal liability, within the scope of the commercial law.