Emeklilik dönemindeki refah için bireysel finansal planlamanın önemi: Sigorta sektörü çalışanları için bir anket uygulaması
The importance of personal financial planning for welfare in retirement: A survey conduction for insurance sector employees
- Tez No: 669740
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖZYÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sigorta ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
Ülkemiz demografik geçiş sürecinin bir sonucu olarak doğumda beklenen ortalama yaşam süresinde ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki payında artış yaşamaktadır. Türkiye'deki sosyal güvenlik sistemi ise gerek kendine özgü yapısı gerekse demografik değişimin etkisiyle finansman, erken emeklilik, uzun yaşam riski gerçekleşmesine bağlı sorunlar, sigortalı-emekli oranı düşüklüğü ve benzeri birçok problem ile karşı karşıyadır. Tüm bunlara ek olarak Türkiye'de, benzer ülkelere kıyasla tasarruf oranlarının düşük olduğu da bilinmektedir. Bu problemler nedeniyle, yakın gelecekte Türk emeklilik sisteminin önemli derecede baskı altına gireceği öngörülmektedir. Bunun bir sonucu olarak, bireylerin emeklilik dönemlerinde arzu ettikleri yaşam standardına ulaşamamalarına ilişkin bir risk doğmaktadır. Dolayısıyla, bireylerin sadece sosyal güvenlik sistemine güvenerek değil, aktif olarak yeterli tasarruf ederek ve doğru yatırım yaparak emeklilikte kendi refahlarını sağlamak için sorumluluk almaları gerekmektedir. Ülkemizde, finansal planlama, emeklilik ve emeklilik planlaması konularında oldukça bilgili ve deneyimli olarak değerlendirilebilen sigorta sektörü çalışanlarının emeklilik dönemine ilişkin tasarruf ve yatırım durumları ile bunlara dair algı ve eğilimlerinin ortaya konması, emekliliği planlama sürecine dair seviyelerinin incelenmesi ve tüm bunlarla birlikte emeklilik dönemine ilişkin tasarruf ve yatırım konuları da dahil olmak üzere finansal planlama danışmanlarına olan ihtiyacın ortaya konması amacıyla araştırma yapılmıştır. Bireylerin emeklilik dönemlerine ilişkin arzu ettikleri hayat standartlarına ulaşabilmeleri için kendi iradeleriyle de tasarruf ve yatırım yapmaları ve bunun sağlanabilmesi için emeklilik planlaması bakımından iyi seviyede olmalarının onlara avantajlar sağlayacağı söylenebilmektedir. Anket çalışması sonuçlarına göre, Türk sigortacılık sektörü çalışanlarının dahi emeklilik dönemlerine ilişkin arzu ettikleri hayat standartlarına ulaşmak için bireysel finansal planlamanın önemli olduğu ve bu konuda danışmanlardan hizmet alınmasına ihtiyaç bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is in the demographic transition. Hence, the average life expectancy at birth and the share of the elderly population in the total population have been increasing by years. Thus, early retirement age, longevity risk realization, financing, low insured pensioner ratio etc. problems have been occuring in the social security system. In addition, it is known that the savings rate is low compared to similar countries in Turkey. Due to these problems, it is predicted that the Turkish pension system will be under significant pressure in the near future. As a result of this, there is a risk that individuals may not be able to reach their desired standard of living during retirement. Therefore, individuals should take responsibility not only to rely on the social transfers, but also to actively ensure their own retirement adequecy in retirement by making sufficient savings and the right investment. It is aimed to reveal the savings and investment status of the insurance sector employees, who can be considered quite knowledgeable and experienced in financial planning, retirement and retirement planning in our country, as well as their perceptions and tendencies regarding the retirement period, and to determine their levels regarding the retirement planning process. In addition to all these, a questionnaire was used as a research method to reveal the need for financial planning consultants, including savings and investment issues related to the retirement period. In order for individuals to reach the living standards they desire regarding their retirement periods, they must also save and invest of their own free will. In order to achieve this, it can be said that having a good level of retirement planning will provide them with advantages. According to the results of the survey study, it has been determined that even the Turkish insurance industry employees need individual financial planning to achieve the life standards they desire for their retirement periods and consultants need to be consulted in this regard.