Ortaokul öğrencilerinin sosyal kaygı düzeylerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyon düzeylerini yordama durumu
The predict status of the social anxiety levels of secondary school students to their motivation levels for learning science
- Tez No: 669743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Son yıllarda Türkiye'de ve dünyada motivasyona yönelik vurgunun arttığı görülmektedir. Bu anlamda litaratürde, motivasyon üzerinde pek çok sosyodemografik değişkenlerin etkili olduğu rapor edilmiştir. Bunun birlikte motivasyon üzerine farklı sürekli değişkenlerin de etkisi incelenmiş olmasına rağmen sosyal kaygının etkisi alanyazında incelenmemiştir. Bu sebeple bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin sosyal kaygı düzeylerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyon düzeylerini istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yordayıp yordamama durumunu incelemektir. Bununla birlikte ortaokul öğrencilerinin sosyal kaygı düzeyleri ile fen öğrenmeye yönelik motivasyon düzeyleri arasındaki ilişki ve öğrencilerin sosyal kaygı ve fen öğrenmeye yönelik motivasyon düzeylerinin cinsiyete, sınıfa, kardeş sayısına, yaşamın çoğunun geçirildiği yere, anne eğitim düzeyine ve baba eğitim düzeyine göre farklılık gösterme durumlarının incelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini 2018-2019 Eğitim Öğretim yılının 2.yarıyılında Şanlıurfa ilinin Birecik ilçesinde ortaöğretim kurumlarında eğitim-öğretim hayatına devam eden toplamda 10045 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem hacmi 454 öğrenci olarak belirlenmiş ve 458 öğrenci örneklem grubuna dâhil edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler öğrencilerle yüz yüze yapılan görüşmelerle toplanmıştır. Verilerin analizinde basit doğrusal regresyon analizi, çok aşamalı regresyon analizi ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmada yer alan ortaokul öğrencilerinin sosyodemografik özelliklerinin dağılımı yüzde ve frekans ile gösterilmiştir. Araştırmada yer alan öğrencilerin sosyodemografik özelliklerine göre farklılaşma durumları bağımsız örneklemler t testi (ikili gruplar için) ve tek yönlü varyans analizi (üç ve üçten fazla gruplar için) ile araştırılmıştır. Ölçeklerin alt boyutlarının birbiri içerisindeki ilişkilerinin incelenmesinde Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi %95 güven düzeyine göre değerlendirilmiştir. Araştırma da ortaokul öğrencilerinin sosyal kaygı düzeyleri ile fen öğrenmeye yönelik motivasyon düzeyleri arasında negatif yönlü ve yüksek derece bir korelasyonun olduğu bulunmuştur. Ayrıca bu iki kavramla ilintili olan alt boyutların birbiri arasında da negatif yönlü ve anlamlı ilişkiler içerisinde olduğu görülmüştür. Bununla birlikte araştırmada öğrencilerin sosyal kaygı alt boyutlarının fen öğrenme yönelik motivasyonu negatif yönde ve anlamlı olarak yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has increased emphasis on motivation in the world and Turkey. In this sense, it is reported that many sociodemographic variables in the literature are effective on motivation. However, although the effects on motivation of different continuous variables has been examined, the effect of social anxiety, which is another continuous variable, has not yet been examined in the literature. For this reason, the aim of this study is to examine whether social anxiety levels of middle school students predicted their motivation for learning science in a statistically significant way. In addition the relations between social anxiety level and motivation levels for learning science and students levels of social anxiety and motivation to learn science is also aimed to investigate how differentiate in terms of sexes, grades, number of siblings, where they spent life, education levels of mothers and fathers. Relational scanning model was preferred in the study. The universe of the research consists of a total of 10045 students who continue their education in secondary education institutions in Birecik district of Şanlıurfa province in the second semester of the 2018-2019 academic year. The sample size of the study was determined as 454 students and 458 students were included in the sample group. The data obtained in the study were collected through face-to-face interviews with the students. Simple linear regression analysis, multi-stage regression analysis and correlation analysis were used in the analysis of the data. The distribution of the socio-demographic characteristics of the middle school students included in the study is shown with percentage and frequency values. The differentiation status of the students in the study according to their socio-demographic characteristics was investigated by independent samples t-test (for paired groups) and one-way analysis of variance (for three or more groups). Pearson Correlation analysis was used to examine the relationships between scales sub-dimensions. In the analysis of the data obtained in the study, it was evaluated according to the 95% confidence level. In the study, a negative and high level relationship was found between the social anxiety levels of middle school students and their motivation for learning science. In addition, negative and significant relationships were found between sub-dimensions related to these two concepts. Moreover, it was seen in the study that the sub-dimensions of the social anxiety levels of the students predicted the science motivation negatively and significantly.