Gümrük tarifeleri üzerinden yapılan ticaret savaşlarının vergi hasılatına etkileri
The effects of trade wars over customs tariffs on tax revenue
- Tez No: 669838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF TEMÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Geçmişten günümüze gelişen ihtiyaç duyulan mal ve hizmetlerin kaynaklarındaki yetersizlik dolayısıyla gelişen ticaret olgusu ülkelerin küresel anlamda gelişmesiyle birlikte aralarındaki ticari ilişki artmıştır. Ülkeler ilk olarak ihtiyaçları karşılamak ve gelir etmek amacıyla ticaret yaparken diğer taraftan birbirleriyle ticari ilişkilerini geliştirmek suretiyle yerini korumaya almıştır. Bu çerçevede korumak amaçlı ticarette birtakım önlemler alınmaya başlanmış ve bunların başında gümrük tarife oranları kullanılmıştır. Gümrük tarifelerindeki oranları kullanarak ticari koruma sağlayan ülkeler karşılıklı olarak yapılan tarife artışları sonucu ortaya ticaret savaşları çıkmıştır. Bu savaş dünya ticaretinin iki büyük ekonomisine sahip olan ve yaptıkları ticari hamlelerle dünyayı etkileyecek kadar payı bulunan ABD ve Çin gibi ülkeler arasında başlamıştır. Kısa zaman içerisin daha çok ABD'nin ticari ilişki içerisinde bulundu ilk üç sırada yer alan Meksika, Kanada ve AB gibi ülkeler karşılıklı hamleleri başlamış ve Türkiye de bu yapılan hamleler ile dâhil olarak savaşın etkisi daha geniş alanlara yayılmıştır. Ticaret savaşları ülkelerin ekonomik büyüme oranlarında, küresel ticarette, ithalat- ihracat verilerinin değişmelerinde ve GSYH'lerin değerlerindeki dalgalanmalarının sebep olduğu durgunluğa tarife artışlarının etkileri gözlemlenmektedir. Bu çalışmada; Gümrük tarifelerinin tanımı, amaçları, tarife çeşitleri, tarifelerin makro ve mikro etkileri, dış ticaret olgusunun kavramsal çerçevesi, amaçları, araçları ele alınmış. Ayrıca ithalat ve ihracat türlerinden ve dış ticaretteki ödeme şekilleri ile ticaret savaşları teorik çerçevede ele alınarak bu savaşların ülkeler ve dünya ekonomisine etkisi verilerle açıklanmıştır. Ticaret savaşının başlamasına neden olan ABD ile Çin arasındaki mücadele ve diğer ülkelerinde ABD ile yapmış olduğu ticaret savaşındaki uyguladıkları gümrük tarife oranlarıyla ülkelerin ekonomilerini korumak adına başlattıkları savaşların etkileri, hangi ülkelerin hangi oranda tarife uyguladıkları ve uygulanan tarife artışların ülkelerin ithalat ihracat dengesindeki değişim ele alınarak bu değişimin ülkelerin GSYH'deki büyüme oranlarında yarattığı etki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the global development of the countries, the trade relationship between them has increased due to the inadequacy of the resources of the needed goods and services from the past to the present. While countries were first trading in order to meet their needs and to earn income, on the other hand, they took their place by developing commercial relations with each other. In this context, some precautions have been taken in trade to protect and customs tariff rates have been used at the beginning of these. Trade wars arose as a result of reciprocal tariff increases for countries providing trade protection by using the rates in the customs tariffs. This war has started between countries like the USA and China, which have two major economies of world trade and have a share that will affect the world with their commercial moves. A short time inside the more the United States were found in trade relations field first three Mexico, Canada and countries such as the EU has begun reciprocal moves and Turkey in the impact of war, including with the moves are spread over a wider area. The effects of tariff increases are observed on the stagnation caused by trade wars, economic growth rates of countries, global trade, changes in import-export data and fluctuations in the values of GDP. In this study; The definition of customs tariffs, purposes, tariff types, macro and micro effects of tariffs, conceptual framework, objectives and tools of foreign trade are discussed. In addition, the types of import and export, payment methods in foreign trade and trade wars are discussed in a theoretical framework and the effects of these wars on countries and the world economy are explained with data. The fight between the USA and China, which caused the trade war to begin, and the effects of the wars initiated by countries in order to protect their economies with the tariff rates they applied in the trade war with the USA in other countries, which countries apply the tariff at what rate and the tariff increases applied to the change in the import-export balance of the countries. The impact of countries on growth rates in GDP has been analyzed.