Kültür varlıklarının korunması ve sunumu bağlamında aydınlatılması: Mersin Kızkalesi örneği
Illumination of cultural assets in the context of conservation and presentation: The case of Mersin Kızkalesi
  1. Tez No: 669882
  2. Yazar: GİZEM NUR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma kapsamında ele alınan kültür varlıklarını koruma kapsamında aydınlatma sorunsalı, kültür varlıklarının gece aydınlatmalarının gerekliliğinin ve ihtiyacının ortaya konmasından sonra belirlenen kısıtlar dahilinde hangi kriterler doğrultusunda aydınlatılabileceğine dair bir yöntem şeması oluşturmak hedeflenmiştir. Böylece ait oldukları toplumların ortak geçmişinin somut birer imgesi olan kültür varlıklarının gece yaşantısına dahil edilerek unutulmaya yüz tutması ve fiziksel olarak zarar görme tehlikesinden korunması için bir yöntem olarak aydınlatma önerisi sunulmuştur. Aydınlatma tasarımları, kültür varlıklara kendini sergileme imkânı tanıyarak korumada bir araç olarak önerilirken kentsel ölçekte ve yapı ölçeğinde göz önünde bulundurulması gereken kriterler, yapının veya alanın simgesel ve mimari özellikleri, bağlam öğeleri, yakın çevresindeki ekolojik yaşam, yakın çevrenin aydınlık durumu gibi analiz edilmesi ve planlanması gereken girdiler aktarılmıştır. Ayrıca ışık hesaplamaları, uygulama ve montaj yöntemleri gibi teknik kriterlerin de değerlendirilmesi gerekliliği ortaya konulmuştur. Bu kapsamda yapılan literatür taramasında incelenen örneklerden de yola çıkılarak aydınlatma tasarımlarının planlama aşamasında ve uygulama sonrasındaki etkilerinin araştırılmasında interdisipliner bir çalışmayı gerektiren çok yönlü bakış açısıyla ele alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Kızkalesi, Mersin kenti için simgesel yapı değeri taşıyan aynı zamanda konumu itibariyle de bölge için ekonomik getiri potansiyeli yüksek olan bir yapıdır. Bu çalışma kapsamında yapının kültür varlığı olmasından kaynaklanan hassasiyetlerle beraber enderlik değeri, mitolojik değeri, mimari değeri, simge değeri gibi özelliklerinin irdelendiği değer analizi, yapısal ve bağlamsal özelliklerinin analizi, konumu ve yakın çevre ilişkileri analiz edilerek aydınlatma gerekliliği ortaya konmuştur. Yapının mevcut aydınlatması kültür varlıklarını koruma kapsamında aydınlatma sorunsalı ele alınarak incelenmiş ve yapının mevcut aydınlatmasının kendisini doğru bir şekilde sergilemesi açısından uygun olmadığı saptanmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın interdisipliner gereklilikleri de göz önünde bulundurularak Kızkalesi'nin çevresindeki doğal yaşamı araştırmak için biyoloji, teknik uygulamalar için ise aydınlatma konusunda uzman kişilerden de destek alınarak Kızkalesi için mevcut değerlerinin korunduğu ve aktarıldığı, yapının kentin gece yaşantısına dahil edilebildiği bir aydınlatma önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within this study, it was aimed to create a method scheme, within the scope of the conservation of cultural heritage regarding to to which criterias they can be illuminated after determining the necessity and need of lighting at night within the specified constraints. In this way, a suggestion of illumination is given as a method for the inclusion of cultural heritage which are concrete images of the common past of the societies they belong to, into night life and protecting them from the danger of being forgotten and physically damaged. While lighting designs are recommended as a means of conservation cultural assets by allowing them to exhibit themselves, the criteria that should be taken into account in the urban scale and building scale, the symbolic and architectural features of the building or the area, the context elements, the ecological life in the immediate environment, the brightness of the immediate environment, and required inputs to be planned have been transferred. In addition, the necessity of evaluating technical criteria such as light calculations, application and installation methods also was put forward. In this context, based on the examples examined in the literature review, it was concluded that the lighting designs should be handled with a multidisciplinary perspective, which requires an interdisciplinary study, in the research of the effects during the planning phase and after the implementation. Kızkalesi has a symbolic value for Mersin city and at the same time, it is a building with high economic return potential for the region due to its location. Within the scope of this study together with the sensitivities of the building as a cultural asset, its value analysis, which examines its features such as its rarity value, mythological value, architectural value, symbolic value, analysis of its structural and contextual features, its location and close environmental relations, and the necessity of illumination were revealed. The existing lighting of the building has been examined by considering the lighting problem within the scope of conservation of cultural assets, and it has been determined that the existing lighting of the building is not suitable for displaying itself correctly. In this direction, considering the interdisciplinary requirements of the study, support was received from experts in biology to researching the natural life around Kızkalesi and illumination for technical applications. A lighting proposal was made for Kızlakesi in which its current values are conserved and is included in the night life of the city.