Üniversite öğrencilerinde bağlanma stilleri ve çocukluk çağı deneyimlerinin duyguları yönetme becerileri ile ilişkisi
The relationship of attachment styles and childhood experiences with emotion management skills in university students
  1. Tez No: 669883
  2. Yazar: NEDRET CİNBİR FİLİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DÖNÜŞ SEVİNÇ ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma da üniversite öğrencilerinin bağlanma stilleri ve çocukluk deneyimleri nin duyguları yönetme becerileri ile ilişkisi incelenmiştir. Bu araştırmaya farklı illerde eğitimini sürdüren 385 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmacının oluşturmuş olduğu Kişisel Bilgi Formunda, duygu yönetme becerileri ile ilişkili olabilecek, cinsi-yet, algılanan ebeveyn tutumlarını tespit edecek maddeler bulunmaktadır. Araştırmanın sonucunda üniversite öğrencilerinin duyguları yönetme becerileri ile çocukluk deneyimleri ve bağlanma stilleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin duyguları yönetme becerileri cinsiyete göre farklılaşmamak-tadır. Duyguları yönetme becerileri algılanan ebeveyn tutumlarına göre farklılaşmak-tadır. Bağlanma stilleri ve çocukluk deneyimleri arasındaki ilişki incelendiğinde ço-cukluk deneyimlerinin boyun eğdiren ve tehdit içeren anılar alt ölçekleri ile korkulu, saplantılı ve kayıtsız bağlanma arasında anlamlı pozitif ilişki, değersizlik içeren anılar alt ölçeği ile güvenli bağlanma arasında anlamlı negatif yönlü ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between attachment styles and childhood experiences of university students and their emotion management skills was examined.385 university students studying in different provinces participated in this research. In the Personal Information Form created by the researcher, there are items that may be related to emotion management skills, gender and perceived parental attitudes. As a result of the study, a significant relationship was found between university students' emotion management skills and their childhood experiences and attachment styles. University students' emotion management skills do not differ according to gender. Emotion management skills differ according to perceived parental attitudes. When the relationship between attachment styles and childhood experiences was examined, it was found that there was a significant positive relationship between the subordinating and threatening memories subscales of childhood experiences and fearful, obsessive and apathetic attachment, and a significant negative relationship between the worthless memories subscale and secure attachment.