Refugee emplacement in urban areas: The multi-scalar mobility patterns and location choices of Syrian refugees in Izmir, Turkey
Mültecilerin kentsel bağlamda yerleşme ve mekan oluşturma süreçleri: İzmir'deki Suriyeli mültecilerin çok-ölçekli hareketlilik örüntüleri ve yer seçimleri
- Tez No: 669912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BAYIRBAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Political Science, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Mülteci hareketliliği, literatürde her ne kadar zorla yerinden edilme, işçi göçü gibi pek çok farklı sebeple uluslararası ve/veya bölgesel ölçekte gerçekleşen bir insan hareketliliği olarak ele alınsa da, açık-uçlu ve çok-ölçekli bir doğası olan, kent ölçeğinde de takip edilebilen bir hareketliliktir. Ancak, göç ve hareketlilik literatürüne, farklı ölçeklerde (uluslararası, ulusal ve şehir içi) vuku bulan mülteci hareketliliğin coğrafi sürekliliğini, uluslararası mülteci hareketliliğinin yerel sosyo-mekansal sonuçlarını ve farklı hareketlilik örüntülerinin oluşmasının altında yatan mekanizmaları açıklama noktasında oldukça yetersiz kalan metodolojik milliyetçi yaklaşımlar hakimdir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin farklı ölçeklerdeki hareketlilik örüntülerini ilişkisel biçimde alan ve ülke içi / kent içi farklı hareketlilik örüntülerinin oluşmasına sebep olan mekanizmaları ortaya çıkaran analitik bir çerçeve sunmaktır. Söz konusu analitik çerçeve, mülteci hareketliliğinin çok-ölçekli karakteri ile, mültecilerin kent içindeki yerleşme/mekan oluşturma ve yerel refah sistemlerine erişim stratejilerinin birlikte ele alınmasıyla oluşturulmuştur. Saha çalışması ise araştırmanın çok-ölçekli yaklaşımını yansıtacak şekilde üç aşamalı olarak tasarlanmıştır (Türkiye – uluslararası hareketlilik; İzmir – ülke içi hareketlilik ve Basmane, Karabağlar Buca – kent içi hareketlilik). Araştırmada mültecilerin ülke içi ve kent içi hareketlilik örüntüleri ile refaha erişim stratejileri arasında anlamlı bir bağ olduğu görülmüştür. Ayrıca, sunulan analitik çerçeve ile farklı hareketlilik örüntülerinin oluşmasında, gidilen kentin/mahallenin yerel dinamiklerinin, yerel refah sistemlerinin (refah kaynakları, refahı sağlayan aktörlerin kimliği ve rolleri, refah sağlayıcıları ile faydalanıcılar arasındaki diyalog, iş birliği ve çatışma zemini) ve mültecilerin etnik kökenleri ve sınıfsal pozisyonlarının oldukça belirleyici etkilere sahip olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Although refugee mobility has been considered as a movement taking place at international/regional scales for different reasons in the literature (i.e., forced displacement, labor migration), it is also an open-ended, multi-scalar process that could be traced at the local/urban level. However, the literature is dominated by methodological nationalist approaches, which do not adequately address the geographic continuity of mobility at different scales (international, intra-national and intra-urban), the local socio-spatial outcomes of international refugee mobility, and the underlying mechanisms that lead to the formation of different mobility/emplacement patterns. In this study, by linking the concepts of multi-scalar approach to mobility, emplacement, and local welfare systems to each other, it is aimed to offer an analytical framework to trace the multi-scalar mobility patterns of Syrian refugees in Turkey and to uncover the mechanisms behind the differential patterns of mobility. Concerning the empirical focus, three-stepped fieldwork was designed to reflect the multi-scalar approach of the study (Turkey – international mobility; Izmir – intra-national mobility, and Basmane, Buca, and Karabağlar – intra-urban mobility). In particular, with the multi-scalar framework adopted in this study, the intertwined relationship between refugees' mobility patterns and strategies to access welfare was uncovered. Secondly, the locational attributes (of destination countries, cities, districts/neighborhoods), the local welfare systems (types of welfare components; types/ roles of welfare providers; dialogue/cooperation/conflict between welfare providers and recipients), and the ethnic background/class positions of refugees were found decisive in the formation of different mobility patterns.