İzmir Körfezi'ndeki kıyı sürükleme ağlarının littoral bölgedeki fauna ve floraya etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 10298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET HOŞSUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
-51- VII. JZET Izmir Körfezi zengin Fauna ve Flora 'ya sahiptir. Kör fez' in genellikle kumlu,, kumlu- çamurlu, düz kıyılara sahip olması kıyı sürüklene avcılığının gelişmesine imkan sakla mıştır. Ege Denizi kıyılarında çalışan yaklaşık 200 tekne nin 50 kadarı İzmir Körfezi.'.nde bul nmaktadır. Bunlar gün lük ortalama 50 kg., yılda 500 tonluk üretimleri ile Körfez deki avcılıkta önemli bir yer tutmaktadırlar. Kıyı sürükleme ağları, kıyı bölgesindeki Fauna ve Flora' ya çekim metodu ve ag gözü açıklığına bağlı olarak etki et mektedir. Kıyı sürükleme ağları kıyı bölgesinin ormanlarını teş kil eden bazı canlılar için barınma, bazıları için beslenme ve üreme ortamı olan çayır formlarına oldukça büyük zarar lar vermektedir. Bu zarar agların kurşun yakalarında yapı lacak yapısal değişikliklerle ortadan kaldırılabilir. Kıyı sürükleme ağlarında en büyük etkiyi gören türler arasında Kalamar (Loligo vulgaris Lamarck), Barbun (Mullus barbatus, M. surmuletus Lin.), Mercan (Pagellus erytrinus, lin.), Kupes (Boops boops Lin.), izmarit (opicara maena, 8. smaris Lin.) olarak tespit edilmiştir. Bunu ortadan kal dırmak için seçiciliğinin arttırılması yani son torba ag göz açıklığının büyütülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
-52- SüL-IHARY Izmir bay's Fauna and Flora is very. rich.Ithas smooth sandy, sandy-muddy shores which provides the improvement of coastal seine net. Nearly 50 boats. of 200 boats which work, at Agean Sea shores, take place in Izmir Hay. These boats hold an important place with approximately 50 Kg. perdey and 500 tons per year production at Izmir Bay's catching. Coastal seine net has impression on Fauna and Flora ac cording to its operation and mesh size. Coastal seine net cause great damages on Phanerogamme which are habitat of fishes nutrient and reproduction or refuge. These damages can be removed by doing structural changes at ground rope. The species which get the most impression from coastal seine nets are determinated as Squid (Loligo vulgaris Lamarck'), Red mullet (Hullus barbatuo, H. surmulet us Lin.) Red sea bream (Page 11 us erytrinus Lin. ),Boce (Boops boops. Lin.), Gilt- head (Gpicara maena,S.smaris Lin.). In order to get rid off this effeccts, selectivity must be increase, meaningly enlarge of mesh size of Cod-sad.